8 نوامبر 2023  
 محمدزمان احمدی  

واکنش‌ها به انفجار در کابل؛ از تاکید بر «انجام تحقیقات» تا تعبیر حملات به «اعلام جنگ با هزاره‌ها»

واکنش‌ها به انفجار در کابل؛ از تاکید بر «انجام تحقیقات» تا تعبیر حملات به «اعلام جنگ با هزاره‌ها»

انفجار شام روز گذشته (سه‌شنبه، 16 عقرب) در غرب کابل در ادامه حملات تروریستی برعلیه هزاره‌ها در افغانستان، واکنش‌های گسترده‌ای را در سطوح مخلتف به دنبال داشته است.

ریچارد بنت، گزارش‌گر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در افغانستان، خواستار انجام تحقیقات در این مورد شده است.

آقای بنت در شبکه ایکس نوشته که گزارش‌های وحشتناکی را از سومین حمله به هزاره‌ها در کم‌تر از یک ماه گذشته که یک واسطه مسافربری حامل غیرنظامیان در دشت برچی را هدف قرار داد، دریافت کرده است.

او تاکید کرده است که باید تحقیقات کامل و شفافی با هدف شناسایی و پاسخ‌گویی عاملان این حملات صورت گیرد.

بر بنیاد آمار ارائه شده از سوی منابع، در انفجار شام روز گذشته که در ساحه «مهتاب قلعه» در جاده شهید مزاری در غرب کابل به‌وقوع پیوست، 7 تن کشته و 20 تن دیگر زخمی شده‌اند.

پیشتر (4 عقرب) انفجاری در یک ورزش‌گاه در دشت برچی نیز 6 ورزش‌کار را کشت و 5 تن دیگر را زخمی کرد. پیش از آن در 21 میزان سال جاری، نمازگزاران در مسجدی در بغلان، هدف انفجار قرار گرفتند. برپایه آمار برخی منابع، در این رویداد 30 تن کشته و 40 تن زخمی شدند.

گروه داعش، مسئولیت تمامی این حملات را بر عهده گرفته است.

«اعلام جنگ علیه هزاره‌ها»

نازیلا غنی، گزارش‌گر سازمان ملل در بخش آزادی‌های مذهبی نیز خواستار انجام تحقیقات در خصوص حملات بر هزاره‌ها و اقلیت‌های مذهبی در افغانستان شده است.

حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین کشور هم انفجار شام گذشته را جنایت ضد بشری و عمل تروریستی متضاد با تمامی اصول و ارزش‌های انسانی و اسلامی خوانده است.

چهره‌های علمی و فرهنگی هزاره اما دید متفاوتی نسبت به حملات انجام شده دارند و آن را تداوم کشتار سیستماتیک هزاره‌ها و «اعلام جنگ» علیه آنان می‌دانند.

علی امیری، از نویسندگان مطرح هزاره‌تبار افغانستان در صفحه فیسبوک خود نوشته است که «کشتارهای هدف‌مند، نوعی اعلام جنگ است و هزاره‌‌ها به مرور متوجه آن خواهند شد.»

او با خطرناک‌خواندن این تبعات حملات بر هزاره‌ها، هشدار داده است که «اگر آنان از بهبود نسبی اوضاع ناامید شوند، توان برهم‌زدن وضعیت را دارند.»

شرایط امنیتی برای هزاره‌ها درحالی رو به وخامت رفته است که حکومت سرپرست بارها از عدم وجود تبعیض در تامین امنیت همه شهروندان کشور سخن گفته است. ساختار حاکم، هم‌چنان حضور داعش در افغانستان را همواره انکار کرده و تاکید کرده که این گروه تهدیدی برای کشور به‌حساب نمی‌آید.