24 آگوست 2023  
 ذبیح‌الله حیدری  

«بیشتر قربانیان مهمات منفجرناشده در افغانستان، کودکان هستند»

«بیشتر قربانیان مهمات منفجرناشده در افغانستان، کودکان هستند»

یونیسف؛ صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد، به‌تازگی اعلام کرده است که کودکان، 85 درصد قربانیان مهمات منفجرناشده جنگی در افغانستان را تشکیل می‌دهند.

این نهاد، روز گذشته (چهارشنبه، 1 سنبله) در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی ایکس، از تلاش اتحادیه اروپا برای آموزش کودکان افغانستانی در زمینه شناسایی موادمنفجرناشده و دوری از آن‌ها خبر داده است.

افغانستان از کشورهایی است که به‌رغم تلاش‌های نهادهای مختلف ملی و بین‌المللی در دو دهه گذشته، هنوز هم از وجود مهمات و موادمنفجرناشده به‌جا ماده از چندین دهه جنگ، پاک‌سازی نشده است. یونسیف، افغانستان را یکی از آلوده‌ترین کشورها بدین‌لحاظ عنوان کرده است.

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ نیز، تلاش‌ها برای پاک‌سازی کشور از وجود ماین‌ها و موادمنفجرناشده را ناموفق خوانده و آن را تهدیدی جدی و دائمی برای غیرنظامیان می‌داند.

این کمیته گزارش کرده که از ابتدای سال 2022 تا ماه جون سال جاری میلادی، 640 کودک در سراسر افغانستان در نتیجه انفجار ماین‌ها و مهمات به‌جامانده از جنگ‌ها، کشته و زخمی شده‌اند. به گفته این کمیته، در کل 1092 غیرنظامی در این مدت قربانی انفجار این مواد منجره شده که کودکان 60 درصد آنان را تشکیل می‌دهند.

صلیب سرخ، هرچند از کاهش جنگ در افغانستان سخن گفته اما تایید کرده که آمار قربانیان ماین‌ها و مواد منفجرناشده در کشور پس از آگست 2021 افزایش یافته است.

هنوز گسترده ساحات آلوده به ماین و موادمنفجرناشده در افغانستان به صورت دقیق مشخص نشده است. برخی منابع، وسعت این ساحات را 606 کیلومتر مربع تخمین زده‌اند.