6 می 2024  
 ستاگیدیا  

وزیر داخله ایران: “در یک‌سال اخیر، 1.3 میلیون اتباع خارجی اخراج شده‌اند”

وزیر داخله ایران: “در یک‌سال اخیر، 1.3 میلیون اتباع خارجی اخراج شده‌اند”

احمد وحیدی وزیر امور داخله ایران به رسانه‌های آن کشور گفته است که در یک‌سال گذشته، در حدود یک میلیون و سه صد هزار تن شهروندان خارجی از آن کشور اخراج شده‌اند.

اتباع خارجی در ایران که عمدتا متشکل از مهاجرین افغانستانی هستند، در یک‌سال اخیر با مشکلات اقامتی متعدد و سخن‌گیرانه‌ای روبرو بوده‌اند، زیرا دولت ایران با اعلام طرح جدید، اخراج تمام مهاجرینی که سند معتبر و قانونی اقامت در آن کشور را ندارند در دستور کار خویش قرار داده است.

با این‌حال آقای وحیدی گفته است که برای جلوگیری از ورود اتباع غیر مجاز به ایران، قوانین مرتبط به این امر باید در پارلمان آن کشور اصلاح شوند. او همچنین گفته است که شماری از افراد اخراج‌شده دوباره وارد ایران می‌شوند و برای مهار این مشکل باید قوانینی وضع شوند که برخورد با این افراد را شامل شود.

بر مبنای گزارش کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، حدود 3.4 میلیون پناهنده خارجی در ایران به سر می‌برند که اکثریت قاطع آن‌ها را مهاجرین افغانستانی تشکیل می‌دهد.

حکومت ایران نیز با وجود آن‌که آمار و ارقام متفاوتی از تعداد مهاجرین خارجی در آن کشور ارائه داده است، اما سال گذشته، سازمان ملی مهاجرت آن کشور، اعلام کرده بود که میان پنج‌صدهزار تا یک میلیون و دوصدهزار نفر اتباع غیر مجاز افغانستانی در ایران حضور دارند.

این نهاد سال پار از جامعه جهانی خواسته بود تا 114 میلیون دالر به ایران کمک کنند تا برای مهاجرین هزینه شود. در سال روان نیز کمیسیاری عالی پناهندگان ملل متحد حدود 110 میلیون دالر برای کمک به ایران درخواست کرده است و تعدادی از کشورها نیز به متعهد به پرداخت بخشی از آن شده‌اند.

در حالی که روند مهاجرت شهروندان افغانستان به ایران پس از سقوط نظام جمهوری به‌گونه بی‌پیشینه‌ای افزایش یافته است و احتمالا میلیون‌ها نفر در دو سه سال اخیر به آن کشور پناهنده شده‌اند، اخراج جمعی و گسترده این پناهندگان توسط دولت ایران، مورد انتقاد شدید نهادهای حقوق بشری قرار گرفته است.