24 دسامبر 2023  
 ستاگیدیا  

فعالیت اتباع خارجی در تمامی بازارهای سیار مشهد ممنوع شد

فعالیت اتباع خارجی در تمامی بازارهای سیار مشهد ممنوع شد

با تصمیم حکومت ایران، فعالیت تمامی شهروندان افغانستانی در بازارهای سیار شهر مشهد، مرکز ولایت خراسان رضوی ممنوع اعلام شد.

این اقدام با نشر و نصب ابلاغیه‌ای در ورودی جمعه‌بازار شهر مشهد ابلاغ شده است. یکی از رسانه‌های شهر مشهد با نقل قول از حسن کلیدری، مدیر عامل سازمان سامان‌دهی مشاغل شهری شاروالی مشهد نوشته است که این تصمیم بر مبنای مصوبه کمیسیون اجتماعی فرمانداری این شهر گرفته شده و بر اساس آن فعالیت اتباع خارجی زیر هر عنوانی در تمامی بازارهای سیار شهر مشهد ممنوع است.

این اقدام مقامات شهر مشهد با واکنش‌های گسترده‌ای از سوی شهروندان روبرو شده است. یکی از کاربران رسانه‌های اجتماعی با اشاره به اینکه امام رضا را پناه‌گاه بی پناهان می‌خوانند و شهروندان افغانستانی نیز زیر عنوان مدافعین حرم به جنگ‌های نیابتی ایران اعزام می‌شوند، به کنایه نوشته است: “مدافعان حرم به حرم نزدیک نشوید.”

شمار اتباع خارجی ثبت نام شده در مشهد به حدود نیم میلیون نفر می‌رسد و مهاجرین افغانستانی 95 درصد این رقم را شکل می‌دنهد. فعالیت‌های تجاری مهاجرین افغانستانی در مشهد نیز تا پیش ازین محسوس بود و عده زیادی از فروشندگان افغانستانی  در نقاط مختلف این شهر مصروف فعالیت‌های اقتصادی بودند.

این در حالیست که به نقل از رسانه‌های ایران، افغانستان در رتبه نخست سرمایه‌گذاری در کل ایران قرار دارند و این بدین‌معنی است که سرمایه پولی شهروندان افغانستان در اقتصاد ایران نقش خوبی دارد.

منع فعالیت اقتصادی شهروندان افغانستانی در شهر مشهد، در حالی صورت می‌گیرد که حکومت ایران از اوایل سال روان تا اکنون، روند بازداشت و اخراج جمعی تمامی مهاجرین و پناهندگان افغانستانی بدون مدرک اقامت در آن کشور را روی دست گرفته و تا اکنون بیش از نیم میلیون نفر را ازین کشور اخراج کرده است.