19 ژانویه 2021  
 عبدالله نصرت  

طرح اعدام طالبان بازداشت‌شده؛ 85 درصد شهروندان اعلام موافقت کرده‌اند

طرح اعدام طالبان بازداشت‌شده؛ 85 درصد شهروندان اعلام موافقت کرده‌اند

امرالله صالح، معاون نخست ریاست‌جمهوری می‌گوید که 85 درصد شهروندان کشور از طرح اعدام طالبان بازداشت‌شده اعلام حمایت کرده‌اند. او گفته است که تلاش‌ها برای ایجاد پرونده‌های بزرگ «مبتنی بر موضوع حق‌العبد» در برابر تروریستان طالب جریان دارد.

آقای صالح روز گذشته پس از جلسه شش و نیم صبح که او رهبری آن را بر عهده دارد، با انتشار تصامیم جدید این جلسه در صفحه فیسبوک خود نوشته بود که مهم‌ترین دلیل افزایش ترورهای هدفمند در شهرهای بزرگ افغانستان، عدم مجازات «تروریستان بازداشت‌شده» است. او تاکید کرده بود که طالبان دستگیرشده باید اعدام شوند.

معاون نخست ریاست‌جمهوری، در جلسه شش و نیم صبح امروز گفته است طرح مساله اعدام تروریستان، در بیست و چهار ساعت گذشته از طریق اکثر رسانه‌ها و خبرگزاری های داخلی و شماری از رسانه‌های بین‌المللی انعکاس یافته و با استقبال مردم مواجه شده است. او اضافه کرده در این مدت بیشتر از 20 هزار نظر و تبصره که از سوی مردم مطرح شده بودند، مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته‌اند.

آقای صالح تایید کرده است که فقط پانزده درصد از نظرات ارائه‌شده از سوی شهروندان، مخالف طرح اعدام «تروریستان بازداشت‌شده» بوده‌اند. او تاکید کرده که این نظرات نیز بیشتر از سوی افرادی که «هویت جعلی» دارند و «پشت نقاب» پنهان شده‌اند، مطرح گردیده‌اند.

«طالبان؛ عامل اصلی ترورهای هدفمند»

اخیرا ترورهای هدفمند در افغانستان افزایش بی‌پیشینه‌ای داشته است. حکومت افغانستان گفته است که طالبان در تک‌تک این ترورها دست دارد. این گروه اما در هرباری با انتشار اعلامیه‌های مطبوعاتی، دخالت خود در قضایای ترور خبرنگاران و فعالان مدنی را رد کرده است.

معاون نخست ریاست‌جمهوری می‌گوید که طالبان تا چند روز پیش مدعی بودند که نقشی در کشتار فعالان مدنی، خبرنگاران و افراد ملکی ندارند، اما شواهدی وجود دارد که نادرستی این ادعا را ثابت می‌سازد.

به گفته او، در ماه‌ها و هفته‌های گذشته، نیروهای امنیتی افغانستان موفق شده‌اند تا ده‌ها تن از اعضای طالبان  که «به‌صورت مستقیم در قتل‌های هدفمند اعضای جامعه مدنی و خبرنگاران و نیز بمب‌گذاری‌های کورکورانه» دست داشته‌اند را دستگیر کنند.

اظهارات روز گذشته آقای صالح با واکنش تندی از سوی طالبان مواجه شده است. سخنگوی این گروه، شب گذشته با ارسال پیام صوتی به برخی از رسانه‌های کشور  نسبت به اعدام اعضای خود هشدار داده است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان در این پیام صوتی گفته است که اگر اعضای این گروه اعدام شوند، «دولت افغانستان بهای سنگینی را در بدل آن خواهد پرداخت.»

با این حال، معاون نخست ریاست‌جمهوری افغانستان، این هشداردهی طالبان را نشان‌دهنده دست داشتن طالبان در رویدادهای تروریستی اخیر در کشور خوانده است. به گفته او، هشداریه طالبان این مساله را واضح‌تر ساخته است که این گروه کاری به‌جز آدم‌کشی ندارد و مسئول تمامی موارد قتل خبرنگاران، فعالان مدنی و افراد غیرنظامی است.