20 ژانویه 2021  
 نظیفه حیدری  

صالح: احتمال دارد بحث در مورد زندگی طالبان زندانی وارد آجندای گفتگوهای صلح شود

صالح: احتمال دارد بحث در مورد زندگی طالبان زندانی وارد آجندای گفتگوهای صلح شود

به دنبال هشداردهی طالبان نسبت به پیامدهای اعدام اعضای زندانی این گروه، امرالله صالح معاون نخست ریاست‌جمهوری گفته است که در صورت ادامه خشونت‌ها در کشور، بحث در مورد زندگی این زندانیان وارد آجندای گفتگوهای صلح خواهد شد.

آقای صالح صبح امروز (1 دلو) با همگانی‌سازی محتوای جلسه شش و نیم صبح، در صفحه فیسبوک خود نوشته است که به طالبان باید تفهیم گردد که روند مذاکره نیاز به اعتمادسازی دارد.  او افزوده است که این کار با کشتار مردم ملکی و ربودن آن‌ها از شاهراه‌ها ممکن نیست.

معاون نخست ریاست‌جمهوری دو روز پیش گفته بود که محوری‌ترین دلیل افزایش جرائم و ترورهای هدفمند در کلان‌شهرهای کشور، عدم مجازات تروریستان بازداشت‌شده است. او، اعدام شماری از طالبان بازداشت‌شده را یکی از گزینه‌های مناسب برای مقابله با این مشکل خوانده بود.

پس از این اظهارات، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان با ارسال پیام صوتی به برخی از رسانه‌ها، نسبت به آنچه‌ او عواقب اعدام اعضای این گروه خوانده هشدار داد. او گفته بود که اگر زندانیان طالبان اعدام شوند، این گروه در پاسخ به آن «گزینه‌های بدیل» را جستجو خواهد کرد.

با این حال، امرالله صالح می‌گوید که اکنون شاید رهایی تروریستان از زندان‌های دولت افغانستان در آجندای طالب شامل باشد، اما اگر طالبان به «کشتار مردم و اعضای جامعه مدنی و بمب‌گذاری‌های کور» ادامه دهند، وضعیت تغییر خواهد کرد. او تاکید کرده است در این صورت، این امکان وجود دارد که رهایی زندانی‌ها نه، بلکه زندگی آن‌ها شامل آجندای گفتگوهای صلح شود.

این اظهارات درحالی صورت گرفته است که روز گذشته برخی از اعضای هیات مذاکره‌کننده دولت افغانستان با طالبان از آن‌چه «عدم باورمندی این گروه به صلح عادلانه و همه‌شمول» خوانده شده، ابراز نگرانی کرده‌اند. به گفته‌ آنان، طالبان «بدون توجه به خواست عمومی به قطع جنگ، به خشونت‌ها تحت نام جهاد ادامه می‌دهد» و به همین دلیل «تمایل به مذاکره جدی و اصولی روی مسائل مهم با دولت افغانستان ندارد.»

پست مدرنیزم (2)
پست مدرنیزم (2)
9 جولای 2024