9 می 2023  
 فریبا هاشمی  

مکتب‌های دایکندی با کمبود 2هزار و 2صد معلم روبرو است

مکتب‌های دایکندی با کمبود 2هزار و 2صد معلم روبرو است

مسئولان ریاست معارف ولایت دایکندی تایید می‌کنند که مکتب‌های این ولایت بیش از 2‌هزار و 200 معلم کمبود دارند.

براساس گزارشی که خبرگزاری پژواک، روز گذشته (18 ثور) در این مورد منتشر کرده، بخش معارف این ولایت با کمبود جدی معلم رو‌‌‌برو است.

امان ریاضت، آمر یکی از مکتب‌های دایکندی می‌گوید که مشکل کمبود معلم بسیار جدی است. ریاضت گفته که قبل از این، با استخدام معلمان «حق‌الزحمه ویا بالمقطع» این مشکل رفع می‌شد، اما اکنون این پروسه لغو شده است.

او با نگرانی افزوده است که «در مکتب‌ ما معلم خیلی کم، اما شعبه‌های درسی ما زیاد است، معلمین مکلفیت ندارند که در دو وقت تدریس کنند، ولی آن‌ها از روی ناچاری در دو وقت درس می‌دهند.»

با این حال، مسئولان ریاست معارف ولایت دایکندی تائید می‌کنند که شمار معلمانی که در حال حاضر درمکتب‌های این ولایت تدریس می‌کنند، کافی نیست.

عنایت‌الله سهار، سرپرست این ریاست می‌گوید که هم‌اکنون در سطح این ولایت حدود 3هزارو248 معلم مشغول به کار هستند و به 2هزار و 207 معلم دیگر نیاز است.

سهار گفته است که «مشکل کمبود معلم در همه‌جا وجود دارد: «ما یک مکانیزم تهیه کردیم که مکتب‌های دخترانه که فعلن معطل است، معلمانش را خدمتی روان کردیم به مکتب‌های که اصول صنفی دارد و کمبود معلم دارد.»

او گفته که در حال حاضر این مشکل تا حدی رفع شده است.

کمبود معلم تنها مشکل مکاتب دایکندی نیست. در حال حاضر بیشتر از نصف مکتب‌های این ولایت، بدون تعمیر هستند و شمار زیادی از آن‌ها با کمبود صنوف درسی مواجه‌اند.