20 می 2023  
 ستاگیدیا  

تجلیل «روز فرهنگ هزارگی» در پاکستان، افغانستان و جهان

تجلیل «روز فرهنگ هزارگی» در پاکستان، افغانستان و جهان

نویسنده: اسد رحیمی، خبرنگار مقیم پاکستان

از نزدهم می، روز فرهنگ هزارگی در برخی شهرهای جهان از جمله پاکستان تجلیل شد. این تجلیل اما در شبکه‌های اجتماعی گسترده‌تر و متنوع‌تر بود. از این نگاه که شمار زیادی از فعالان فرهنگی، سیاسی و هنری این روز را به زبان‎‌های پشتو، انگلیسی و فارسی و عکس‌های با لباس‌های محلی تجلیل و تبریک گفتند.

این گزارشی است از محفل تجلیل روز فرهنگ هزارگی در پاکستان و دیدگاه‌های کاربران در شبکه‌‎های اجتماعی فیسبوک و تویئتر.

روز «فرهنگ هزارگی» در نزدهم می در هنرستان ملی پاکستان در اسلام‌آباد تجلیل شد. صدها نفر از فعالان فرهنگی، شهروندان پاکستان و افغانستان از اقوام مختلف، مهاجران و فعالان اجتماعی در این جشن شرکت داشتند. برگزار کنندگان برنامه که عمدتا شهروندان هزاره‌ی پاکستان‌اند با نمایش لباس، غذاهای سنتی- محلی هزاره‌ها، حرکات ورزشی، آثار نقاشی، آلات موسیقی، اجرای سرود، رقص و آهنگ‌های هزارگی، دمبوره‌نوازی و سخنرانی از این روز تجلیل کردند.

در پاکستان، فاطمه عاطف یکی از بنیانگذاران «روز فرهنگ هزارگی» شناخته می‌شود. خانم عاطف در سخنرانی‌اش به این مناسبت گفت که نزدهم می برای‌شان یک روز تاریخی است. با استفاده از این روز که اکنون ثبت رسمی تقویم ملی پاکستان است، هزاره‌ها باید برخیزند و با همبستگی بین‌المللی فرهنگ و هویت‌شان را به جهان معرفی‌کنند.

در سال 2016، نزدهم ماه می میلادی، با تلاش و پشتکار شهروندان فعال هزاره‌ی پاکستان به عنوان روز ملی فرهنگ هزارگی وارد تقویم ملی پاکستان شد و از آن سال به بعد از این روز به گونه‌ی رسمی در پاکستان و غیر رسمی در دیگر کشورهای جهان نیز به عنوان روز فرهنگ هزارگی بزرگداشت می‌شود.

تجلیل گسترده روز «فرهنگ هزارگی» در شبکه‌های اجتماعی

کاربردان شبکه‌های اجتماعی از سراسر جهان به زبان‌های فارسی، پشتو و انگلیسی روز «فرهنگ هزارگی» تبریک گفتند و بزرگداشت کردند.

شمار دیگر از فعالان فرهنگی، استادان دانشگاه، نویسندگان و فعالان حقوق بشر با نمایش پوشش‌های محلی هزارگی از طریق شبکه‌های اجتماعی از این روز یادی کرده و در مورد آن نظر‌ها و همدلی‌شان را شریک کرده‌اند.

از جمله علی امیری، نویسنده و استاد دانش‌گاه با گذاشتن عکس‌هایی از خودش فیسبوک نوشته است که «جوهر فرهنگ هزاره‌ها، کار، تلاش، صداقت و مهربانی است. این فرهنگ آسیب دیده است. بکوشیم آن را احیا کنیم.»

عکس: اسد رحیمی، ارسالی به ستاگیدیا

هادی میران، شاعر و نویسنده نیز نوشته است که «هیچ فرهنگی ماندگارتر از آگاهی، دانایی و خردورزی نیست، غنامندی فرهنگی در ایستایی نه، بلکه در پویایی و هم‌خوانی آن با واقعیت‌های معاصر زندگی و فضیلت‌های در حال تغییر است که از این لحاظ هزاره‌ها به عنوان یک جامعه‌ی تباری، دارای فرهنگ غنی و متنوع است.»

نصیر فیاض، از خبرنگاران معروف افغانستان نیز روز فرهنگ هزارگی را تبریک گفته و نوشته است که «نما و رونق نهاد‌های اکادمیک افغانستان با حضور پر جوش و امیدوارکننده فرزندان هزاره، همواره الگوی الهام بخش برای سایر اقوام در افغانستان بوده است.»

جاوید امرخیل، آوازخوان مشهور پشتو نیز این روز را تبریک گفته است. او نوشته که: «۱۹ مئ د هزاره وروڼو د کلتور ورځ دې ټولو هزاره وروڼو ته مبارک وي.»

عنایت بابر فرهمند، معاون اول پیشین شورای عالی مصالحه همچنان در فیسبوک این روز را تبریک گفته است. آقای فرهمند نوشته است که «روز ملی فرهنگ هزاره به بوله‌های عزیز ما و تمام ملت افغانستان مبارک باد!»

در توئتر نیز شمار زیادی از کاربران روز فرهنگ هزارگی را تبریک گفته و عکس‌های شان را با لباس‌های محلی گذاشته‌اند.

وژمه توخی، از فعالان حقوق بشر نوشته است که افغانستان با وجود فرهنگ های گوناگون زیبا است. او با هشتگ روز فرهنگ هزارگی توئیت کرده است: «افغانستان په ښکلو دودونو او کلتورونو رنګین دی، چې هر رنګ یې د افغانستان د ښکلا په تکامل کې رغنده رول لوبوي. مونږ یې په هر رنګ نازیګو او ویاړو.»

ثریا دلیل، وزیر پیشین صحت کشور در یک توئتی از باور مثبت مردم هزاره به کتاب و قلم و همچنان از موسیقی محلی، صنایع دستی زنان هزاره، پشتکار و سخت‌کوشی آنان ستایش کرده است. خانم دلیل گفته است که فرهنگ هزارگی برایش معنای روشنگری دارد.

برخی‌ها البته از شیوه تجلیل این روز انتقاد کرده‌اند. دکتر حفیظ شریعتی سحر گفته است که روز فرهنگ هزارگی با روز صنایع‌دستی اشتباه گرفته شده است. آقای سحر توضیح داده است، «این‌که در جامعه هزاره، شناخت هویت، قوم، ملت، زبان و گویش آشفته است، فرهنگ هم تعریف نشده است. آن چه نشان داده می‌شود صنایع‌دستی و روز صنایع‌دستی است، روز فرهنگ نیست. گستره فرهنگ وسیع‌تر از صنایع‌دستی است. با فرهنگ مردم و میراث فرهنگی مردم مسئولانه برخورد کنیم.»

در کنار افغانستان و پاکستان در برخی کشورهای دیگر نیز از روز فرهنگ هزارگی از جمله آلمان و ایران نیز بزرگداشت شده است.