9 جولای 2023  
 فریبا هاشمی  

سرزمین گل بادام در عکس‌های دین محمد بهزاد

سرزمین گل بادام در عکس‌های دین محمد بهزاد

بعد از مدت‌ها گالری متفاوتی برای شما تهیه کرده‌ایم. عکس‌های این گالری زیبا، متنوع و از سرزمین گل بادام است؛ ولایتی در بیش 350 کیلومتری شهر کابل و در همسایگی بامیان. اما ابتدا در مورد عکاس این مجموعه بخوانیم.

دین محمد بهزاد سی سال قبل در روستای «فولاد» ولسوالی میرامور ولایت دایکندی بدنیا آمد. بهزاد دوره‌های ابتدایی و متوسطه مکتب را در یک صنف تسریعی خواند و سپس از لیسه «ذکور اسکان» میرامور سند دوازده گرفت.

او پس از سپری کردن آزمون کانکور در سال 1391 وارد دانشگاه تعلیم و تربیه کابل شد و چهار سال بعد، از رشته جغرافیه دانشکده علوم اجتماعی این دانشگاه فارغ شد.

سال 1396 برای بهزاد فرصت استثنایی مهیا شد؛ نهادی زیر عنوان «کمیته رفاه مناطق مرکزی افغانستان» دوره‌ای شش ماهه عکاسی خبری را برگزار کرد و او و 19 جوان دیگر آنجا آموزش دیدند.

شوق ثبت و انعکاس زیبایی‌های دیده شده و ناشده‌ای ولایتش همواره با او بوده است. بهزاد می‌گوید:«به هر نقطه‌ای از این دیار می‌روم با زیبایی‌هایی روبرو می‌شوم که نادیده گرفتن آن برایم دشوار است و عکس و فلم می‌گیرم.»

او می‌خواهد با عکس‌هایش ولایت دایکندی را به مردم افغانستان و جهان معرفی کند. از نظر او، عکاسی یک هنر بسیار زیبا و در عین حال شغل دلچسب و اثرگذار است. وی معتقد است که عکاس می‌تواند با یک عکسش در کنار این‌که جهان را از حال مردم باخبر و برای آن دادخواهی کند، می‌تواند قدرت و توان‌مندی آنها را نیز نشان دهد.

او اکنون مدیر مسئول «جریده» ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت دایکندی است و عکاسی مثل خیلی از عکاسان دیگر افغانستان شغل مستقلی برای او نیست. ولی خودش را مسئول می‌داند که از هر طریق ممکن دایکندی را که یک ولایت دورافتاده و گیرمانده در جغرافیای سخت است، از این تنگنا بیرون بکشد و طبیعت بکر، ساحات دیدنی و فرهنگ آن را منعکس کند.

بهزاد می‌گوید که در چند سال اخیر توانسته است از نقاط مختلف و سوژه‌های متفاوت گوشه‌های دایکندی دست کم یک هزار «عکس خوب» بگیرد.

او تا هنوز در سه نمایشگاه در شهر نیلی مرکز دایکندی و کابل پایتخت کشور شرکت کرده و آثارش را به نمایش گذاشته است.

نمایشگاه اول در سال 1398 از سوی موسسه «آکسفام» در شهر نیلی برگزار شده بود. عکس برگزیده‌ی  از او دو سال بعد، در برنامه‌ای در سفارت آمریکا در کابل به نمایش گذاشته شد.

در تازه‎ترین مورد، ماه گذشته امسال نمایشگاه دو روزه‌ای تولیدات محلی دایکندی در شهر نیلی برگزار شد و یک غرفه به عکس‌های دین محمد بهزاد اختصاص یافته بود.

دین محمد بهزاد در دور افتاده ترین ولایت افغانستان ماموریت دشواری را در پیش گرفته است؛ نشان دادن زیبایی و وضعیت زندگی مردمی کمتر کسی به آن توجه می‌کند. در حالی‌که او امکاناتی برای کارش هم در اختیار ندارد.