29 آوریل 2020  
 ستاگیدیا  

پس از قرن‌ها محرومیت؛ زنان در پنجاب بامیان به بخشی از حقوق خود دست یافته‌اند

پس از قرن‌ها محرومیت؛ زنان در پنجاب بامیان به بخشی از حقوق خود دست یافته‌اند

عبدالله نصرت

متنفذان قومی در شماری از مناطق پنجاب بامیان می‌گویند که وضعیت زندگی زنان در برخی از ساحات این ولسوالی در مقایسه با سال‌های پیش، بهبود قابل ملاحظه‌ای یافته است. به گفته آنان؛ زنان این مناطق جایگاه‌شان در جامعه را تثبیت کرده و تقریبا به همه حقوق خود دست یافته‌اند.

پنجاب از ولسوالی­های پرجمعیت بامیان است که از شرایط اجتماعی مناسبی برای فعالیت زنان در بیرون از خانه برخوردار است. ساکنان این ولسوالی در پی برگزاری کمپاین‌های آگاهی‌دهی متعدد، بخشی عمده­ای از حقوق زنان را پذیرفته و فراروی مشارکت آنان در فعالیت‌های اجتماعی، خلق چالش نمی‌کنند.

حاجی تقی موسوی، رئیس شورای انکشافی سجادیه و یکی از ساکنان مرکز پنجاب گفت که زندگی زنان در این ولسوالی از شانزده سال بدین‌سو، تغییر بسیاری کرده است: «تقریبا بیشتر زنان در پنجاب از حقوق خود آگاهی دارند و از همین رو، به تحصیل از سطح ابتدایی تا عالی­ترین سطوح، کار در ادارات دولتی و موسسات غیردولتی، راه‌اندازی و مدیریت رویدادهای اجتماعی و ایجاد کسب‌وکارهای اقتصادی برای خود و سایر زنان رو آورده‌اند.»

آقای موسوی افزود که رشد زنان در این ولسوالی همچنان ادامه دارد و تا کنون چندین تن از زنان تحصیل‌کرده در این ولسوالی، وارد فعالیت سیاسی نیز شده و در چندین دور برای احراز کرسی‌های پارلمان و شورای ولایتی خود را نامزد کرده‌اند. به باور این متنفذ محلی، تغییرات به‌وجود‌آمده در زندگی زنان در این لسوالی، هشتاد درصد است.

تاکید بر گسترش برنامه‌های آگاهی‌دهی

با وجود تغییرات مثبتی که در زندگی زنان در پنجاب رونما شده است، به‌ نظر می‌رسد که برخی از مشکلاتی که کار و فعالیت آنان را به چالش می‌کشد، در برخی از مناطق این ولسوالی، همچنان ادامه یافته است. شماری از زنان فعال در پنجاب می‌گویند که گستره این تغییرات بیشتر مرکز این ولسوالی و تعدادی از مناطق اطراف آن را شامل می‌شود.

شریفه عزیزی، معاون بورد مشورتی توانمندسازی زنان در پنجاب به ستاگیدیا گفت که زنان در مناطق دوردست این ولسوالی هنوز هم با مشکلاتی دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند: «طی سال‌های اخیر، توجه دولت و موسسات بیشتر بر مرکز پنجاب و قریه‌های نزدیک به آن متمرکز بوده است و در ساحات دوردست، کار کمتری برای ترویج حقوق زنان از سوی آنان انجام یافته است. به همین دلیل، در مناطق و ساحات دورافتاده، شمار کمی از زنان شناختی از حقوق خود دارند و می‌توانند در اجتماع حضور یابند.»

بانو شریفی اضافه کرد که در مناطق محروم، هنوز هم شماری از زنان مورد خشونت قرار می‌گیرند، گاها از تحصیل محروم می‌شوند و حتا نمی‌توانند در برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی اشتراک ورزند. او تاکید کرد که دولت و نهادهای حقوق بشری باید برای حل این مشکل، دامنه فعالیت‌های خود را به سراسر این ولسوالی گسترش دهند: «یقینا اگر این کار صورت بگیرد و تلاشی برای افزایش آگاهی مردم انجام شود، زندگی زنان در ساحات دوردست، به زودی دگرگون خواهد شد. »

خوش­بینی به حل مشکلات

زنان در ولسوالی پنجاب امیدوار هستند که مشکلات باقی مانده در برخی از مناطق این ولسوالی نیز در آینده‌های نیزدیک حل گردد. آنان بدین باورند که در کل دید جامعه نسبت به زنان تغییر یافته است و همین امر این زمینه را فراهم کرده است که ترویج حقوق آنان با چالش‌های چندان بزرگی مواجه نگردد.

جمیله شجاعی، عضو شورای انکشافی سیدبچه در مرکز پنجاب می‌گوید که فعالیت موسسات در عرصه حمایت از زنان در بعضی از مناطق این ولسوالی اذهان عمومی را نسبت به فعالیت آنان دچار تغییر کرده است: «همین که ظرفیت شماری از زنان به همکاری این موسسات ارتقا یافته و به آنان این توان را داده است که در فعالیت‌های گوناگون در عرصه‌های اجتماع، اقتصاد، فرهنگ و سیاست شرکت کنند، بر افکار سایر مردم در مناطق دیگر نیز تاثیر می‌گذارد و زمینه را بهبود وضعیت زندگی زنان در این مناطق فراهم می­سازد.»

بانو شجاعی، تداوم حاکمیت برخی از رسوم نادرست در میان مردم را عمده ترین مشکلی می‌داند که  مانع کار و فعالیت زنان در برخی از مناطق پنجاب می‌شود. او اما تصریح می‌کند که در صورت تداوم و گسترش دامنه برنامه‌های حمایت از زنان و توانمندسازی آنان، این مشکل نیز برطرف خواهد شد.

با این همه، آنچه که امیدواری­ها در زمینه حل مشکلات زنان در پنجاب را تقویت می‌کند، حضور تعدادی از آنان در تصمیم­گیری­ها در ساختار ادارات دولتی، شوراهای انکشافی و موسسات و نهادهایی است که خود تاسیس کرده و آن­ها را مدیریت می‌کنند. این امر، این فرصت را فراهم می‌آورد تا آنان بتوانند از طریق جلب حمایت نهادهای دیگر، برنامه‌هایی با ساحات پوشش وسیع‌تر را در راستای آگاهی دهی به مردم و ترویج و نهادینه‌سازی حقوق زنان، مشکلات آنان در مناطق بیشتری از این ولسوالی را برطرف سازند.