21 دسامبر 2023  
 ستاگیدیا  

نشست شورای امنیت ملل متحد در مورد افغانستان برگزار شد

نشست شورای امنیت ملل متحد در مورد افغانستان برگزار شد

نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد، با هدف بررسی وضعیت جاری در افغانستان برگزار شد. درین نشست که رزا اوتونبایوا، رئیس یوناما، رامش راجاسنگام، رئیس دفتر هماهنگ‌کننده امور بشردوستانه سازمان ملل، خاویر گاسکا و رئیس کمیته تحریم‌های افغانستان نیز حضور داشتند، اشتراک‌کنندگان عمدتا نظریات منفی و بدبینانه‌ای را نسبت به آنچه در افغانستان می‌گذرد ارائه کردند.

رزا اوتونبایوا گفته است که تبعیض سیستماتیک و هدفمند در برابر زنان، عدم حضور و نمایندگی اقلیت‌ها در دولت و کشتار فراقانونی و شکنجه در افغانستان همچنان در جریان است. در عین حال او با تاکید بر اینکه تداوم محرومیت و ممنوعیت زنان از آموزش، در مغایرت با تعهدات بین‌المللی افغانستان قرار دارد، از اینکه “طالبان” بازگشایی مکاتب دخترانه را نپذیرفته و آن را یک مسئله داخلی خوانده‌اند، خبر داده است. او ضمن ادامه کار روی به وجود آوردن شرایط برای بازگشت دختران به مکاتب، تاخیر در عملی شدن این امر و نیز نبود نصاب درسی مدرن را از عوامل از دست رفتن امکان خودکفایی اقتصادی افغانستان دانست.

 نماینده دبیر کل سازمان ملل متحد اما، بر گفت‌وگو و ضرورت افزایش تعامل با حکومت سرپرست تاکید کرده و افزود که این تعامل به معنای مشروعیت بخشیدن به طالبان نیست. اوتونبایوا، در بخش دیگری از گفته‌هایش، از موفقیت طالبان در تامین امنیت افغانستان با خورسندی یادکرد، اما به مهمات منفجرنشده به عنوان یک نگرانی برای افغانستان به خصوص برای کودکان، اشاره داشت.

در همین حال، رامش راجاسنگام، رئیس دفتر هماهنگ‌کننده امور بشردوستانه سازمان ملل با ذکر اینکه طالبان در برنامه‌های امدادرسانی مداخله کرده و خواستار نقش بیشتر در روند توزیع کمک‌های بشردوستانه هستند، گفته است که این میزان سوء‌استفاده از کمک‌های بشری در افغانستان را در کشورهای دیگری شاهد نبوده است.

تروریزم و امنیت، مسایل مهم دیگری بودند که در نشست به آن پرداخته شد. خاویر گاسکا، رئیس کمیته نظارت بر تحریم‌های افغانستان به آزادی عمل  گروه‌های تروریستی در افغانستان و نگرانی کشورها از پناه‌یافتن این گروه‌ها در میان طالبان اشاره کرد و آن را تهدیدی علیه کشورهای منطقه عنوان نمود.

نماینده پاکستان به عنوان کشور همسایه‌ای که در حال حاضر به دلیل فعالیت‌های تروریستی طالبان پاکستانی، روابط تنش‌آلودی با کابل دارد، در کنار آنکه افغانستان را یک چالش پیچیده و بلندمدت خواند، بار دیگر از حضور گروه‌های تروریستی در خاک افغانستان و تحت حمایت طالبان یاد کرد و آن را تهدید جدی برای منطقه و جهان توصیف نمود.

روسیه؛ کشوری که خود درگیر جنگ است و همواره از ناحیه نفوذ تروریزم از افغانستان به سوی آسیای میانه و روسیه نگران است، تلاش‌های طالبان برای شکست داعش و حذف تهدید گروه‌های تروریستی در افغانستان و جلوگیری از گسترش نفوذ این گروه در آسیای میانه را ناکافی دانست. نماینده روسیه، ناکارامدی سیاست تهدید و فشار غرب بر طالبان را برجسته کرد و ضمن یادآوری از علاقمندی این گروه به تعامل با جهان، افزود که بدون پاسخ مثبت غرب به طالبان، تغییری در وضعیت افغانستان و رفتار طالبان، ایجاد نخواهد شد. این کشور با ارائه ارزیابی مثبت از استحکام حکومت سرپرست در نشست شورای امنیت، از اینکه طالبان توانسته‌اند با وجود فشارها و تحریم‌ها، از تشدید بحران داخلی  و سقوط افغانستان به کام یک جنگ داخلی دیگر، جلوگیری کنند، یاد کرد.

کشور چین اما با باثبات خواندن افغانستان تحت حاکمیت طالبان، موضع‌گیری مثبتی نسبت به اوضاع کشور داشته است. نماینده چین گفت که حکومت سرپرست افغانستان قادر شده است ثبات عمومی کشور را حفظ کند و در بعضی از حوزه‌ها وضعیت اقتصادی را بهبود بخشد. این کشور همچنان از جهان خواست تا به بازسازی افغانستان کمک کنند.

در سوی دیگر، نماینده اوزبیکستان، وضع تحریم‌های بیشتر، نادیده‌انگاری و در انزوا بردن افغانستان را عاملی دانست که وضعیت کشور را به وخامت بیشتری خواهد برد. او تشکیل دولت فراگیر، بازگرداندن آزادی‌های شهروندان به خصوص زنان و اقلیت‌ها را از شرایط اصلی رسیدن به صلح بلندمدت در افغانستان دانست. نماینده اوزبیکستان به وخامت وضعیت بشری در کشور نیز پرداخت و افغانستان را به لبه پرتگاه یک فاجعه انسانی نزدیک دانست.