17 مارس 2024  
 ستاگیدیا  

ماموریت یوناما در افغانستان برای یک‌سال دیگر تمدید شد

ماموریت یوناما در افغانستان برای یک‌سال دیگر تمدید شد

شورای امنیت سازمان ملل متحد، با صدور قطع‌نامه‌ای، ماموریت نمایندگی این سازمان در افغانستان – یوناما- را بدون تغییر در لایحه وظایف و اولویت‌های آن، برای یک‌سال دیگر یعنی تا ماه مارچ 2025 تمدید کرد.

این شورا حمایت همه‌جانبه خود از رزا اوتونبایوا، نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد در امور افغانستان و تداوم کار یوناما درین کشور را تجدید کرده و ادامه حضور یوناما را حیاتی خوانده است.

جاپان که ریاست دوره‌ای شورای امنیت را به‌عهده دارد، پس از صدور قطع‌نامه 2727 شورای امنیت، حضور یوناما را در افغانستان ضروری خوانده است.

این در حالیست که نماینده چین در سازمان ملل، از اینکه قطع‌نامه یادشده آخرین پیشرفت‌های افغانستان را بازتاب نداده است، ابراز تاسف کرده و افزوده است که افغانستان دو سال پس از خروج نیروهای خارجی، وضعیت باثباتی داشته است.

از سوی دیگر، سازمان عفو بین‌الملل، خواسته است تا گزارش‌های حقوق بشر یوناما استمرار یابند تا در نهایت با اعمال فشار بر حکومت سرپرست افغانستان، به لغو فرامین محدودکننده زنان و دختران منجر گردد.

در پیش‌نویس قطع‌نامه یادشده که از سوی جاپان به شورای امنیت ارائه گردید، نمایندگان چین و روسیه خواستار وارد شدن ملاحظات این دو کشور شده بودند. خبرنامه شورای امنیت حکایت از آن دارد که استدلال چین و روسیه این بوده است که در مقدمه قطع‌نامه باید موضوع بحران بشردوستانه و کمک‌ها نیز گنجانیده شوند. درج شدن دارایی‌های مسدودشده بانک مرکزی موضوع دیگری است که از سوی این دو کشور مطرح بوده است. با این وجود، چین پیشنهاد کرده است گزارش‌های سه ماهه حقوق بشری یوناما به دو گزارش در سال به چالش‌های بشری و اقتصادی محدود گردد، اما با وجود حمایت روسیه، در اثر مخالفت شدید اکثریت نمایندگان سایر کشورها، از پیش نویس کنار گذاشته شد. به نقل از خبرنامه شورای امنیت، استدلال چین و روسیه این بوده است که بیش از حد بر حقوق بشر تاکید شده و به کمک‌های بشردوستانه توجه کافی صورت نگرفته است. حذف بخش کار زنان در سازمان‌های داخلی و سازمان ملل از قطع‌نامه موضوع دیگری است که چین و روسیه بر آن تاکید داشته‌اند.

در همین حال، ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی حکومت سرپرست، از تمدید ماموریت یوناما استقبال کرده و گفته است که این امر به خیر مردم افغانستان خواهد بود، چون این کشور به تامین ارتباط با کشورها و سازمان‌ها نیاز دارد و یوناما می‌تواند تحکیم‌دهنده این روابط باشد.

بیش از دو دهه است که شورای امنیت سازمان ملل متحد، هرساله ماموریت نمایندگی این سازمان در افغانستان را تمدید کرده است.