29 آگوست 2023  
 محمدزمان احمدی  

صلیب سرخ مسئولیت 33 شفاخانه را به حکومت سرپرست واگذار می‌کند

صلیب سرخ مسئولیت 33 شفاخانه را به حکومت سرپرست واگذار می‌کند

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ اعلام کرده است که مسئولیت پرداخت امتیازات 10900 داکتر، پرستار و کارمند 33 شفاخانه در سراسر افغانستان را تا آخر ماه آگست به حکومت سرپرست می‌سپارد.

این نهاد، امروز (سه‌شنبه، 7 سنبله) با انتشار اعلامیه‌ای گفته که در دو سال گذشته به‌منظور جلوگیری از فروپاشی نظام درمانی در افغانستان، از این شفاخانه‌ها حمایت مالی کرده و تمام هزینه‌های عملیاتی آن‌‌ها به شمول تامین دارو را پرداخت کرده است.

بربنیاد اعلامیه، حکومت سرپرست پیش از این در ماه اپریل سال جاری، مسئولیت 8 شفاخانه را به‌دوش گرفته بود و اکنون نیز تمایل و عزم خود را برای به‌عهده‌گرفتن کنترل و رفع نیازهای بهداشتی مردم نشان داده‌ است.

در اعلامیه تصریح شده که صلیب سرخ با وجود قطع حمایت خود از این شفاخانه‌ها، با برخی از نهادهای کمک‌کننده در حال گفتگو است تا بتواند زمینه تداوم بخشی از برنامه‌های خود را فراهم سازد.

 این نهاد افزوده که پس از این با 47 مرکز مراقبت‌های اولیه بهداشتی جمعیت هلال احمر افغانستان و 7 مرکز توان‌بخشی فزیکی در کشور که سالانه 150 هزار فرد دارای معلولیت را تحت درمان قرار می‌دهند، همکاری می‌کند.

صلیب سرخ تاکید کرده که پس از 4 دهه حضور، قصد خروج از افغانستان را ندارد و به فعالیت در این کشور به‌عنوان دومین عملیات بزرگ خود در سطح جهان، ادامه خواهد داد.

در سال جاری، فعالیت بسیاری از نهادهای امدادرسان بین‌المللی در افغانستان با بحران کمبود بودجه مواجه شده است. پیشتر آژانس‌های سازمان ملل در بخش‌های بهداشت، تغذیه، توسعه و هماهنگی کمک‌های بشردوستانه، نسبت به کمبود بودجه برای پیشبرد عملیات خود در کشور و عواقب عدم تامین آن هشدار داده بودند.

پست مدرنیزم (2)
پست مدرنیزم (2)
9 جولای 2024