17 ژوئن 2023  
 ستاگیدیا  

روند ثبت موترهای راست‌فرمان در سراسر کشور متوقف شد

روند ثبت موترهای راست‌فرمان در سراسر کشور متوقف شد

ریاست عمومی پلیس ترافیک اعلام کرده است که روند ثبت موترهای فاقد سند راست‌فرمان/«اشترنگ راسته» را در سراسر کشور متوقف کرده است.

این اداره با ارسال فرمانی به مدیریت‌های ترافیک تمامی ولایات کشور، تاکید کرده است که روند ثبت این موترها «در هر مرحله‌ای که باشد» باید تا «امر ثانی» معطل قرار داده شود. در این مکتوب که نسخه‌ای از آن در برگه فیسبوک مدیریت ترافیک بامیان انتشاریافته، در خصوص چرایی صدور این حکم، چیزی گفته نشده است.

روند ثبت موترهای فاقد سند راست‌فرمان به منظور صدور گواهی تردد/جواز سیر برای آن‌ها، سه ماه پیش آغاز گردید. در این مدت، در بدل دریافت یک هزار افغانی، برای هزاران موتر در سراسر کشور، استیکر/برچسپ امنیتی توزیع شد. اداره ترافیک در آن زمان هشدار داده بود که پس از اتمام موعد تعیین‌شده، تمامی موترهایی که ثبت نشده‌اند را ضبط خواهد کرد.

براساس آمارهای موجود، تا دو هفته پیش تنها نزدیک به 4 هزار موتر راست‌فرمان در بامیان و بیشتر از 140 هزار دیگر در کابل، ثبت شده‌اند. با این وجود، تا هنوز آمار مشخصی از شمار موترهای ثبت‌شده در تمامی ولایات در دسترس نیست.

منبع: مدیریت ترافیک بامیان

روند قانون‌مندسازی گشت‌وگذار موترهای راست‌‌فرمان، خوش‎بینی‌هایی را در زمینه تامین بهتر امنیت و کاهش جرائم که گفته می‌شد بیشتر با استفاده از این موترها صورت می‌گرفت، به‌وجود آورده بود. در عین حال، مالکان این موترها امیدوار بودند که بتوانند با به‌دست آوردن گواهی تردد، از وسایطی که در تملک دارند، بدون نگرانی از ضبط‌شدن و به‌هدررفتن پول‌های‌شان، استفاده کنند. آنان هم‌چنان این روند را در افزایش بهای وسایط‌شان موثر می‌دانستند، هرچند هزینه ثبت را سنگین عنوان می‌کردند.

با این حال توقف این روند، افرادی که اقدام به ثبت وسایط‌شان کرده‌اند را در سردرگمی قرار داده است. آنان نگران تکرار آن‌چه هستند که در دوره حکومت پیشین در زمینه ثبت این وسایط انجام شد.

حکومت پیشین در ماه‌های اخیر عمر خود، اقدامات به‌ظاهر جدی‌ای را در راستای ثبت موترهای راست‌فرمان انجام داد. در آن زمان، افراد زیادی اقدام به ثبت وسایط خود کرده و پول هنگفتی را برای دریافت برچسپ امنیتی به حساب حکومت واریز کردند، اما بروز تحولات سیاسی باعث شد تا برای تعداد زیادی این موترها، برچسپ توزیع نگردد.

مالکان این موترها هرچند اسناد پرداخت پول برای دریافت برچسپ را در اختیار دارند، اما با آغاز روند جدید ثبت موترهای راست‌فرمان، مجبور شدند تا موترهای خود را بازثبت کرده و هزینه اضافی پرداخت کنند.

پست مدرنیزم (2)
پست مدرنیزم (2)
9 جولای 2024