7 سپتامبر 2023  
 ستاگیدیا  

آغاز روند توزیع «نمبر پلیت» و «جواز سیر» برای موترهای راست‌فرمان در بامیان

آغاز روند توزیع «نمبر پلیت» و «جواز سیر» برای موترهای راست‌فرمان در بامیان

فرماندهی امنیه بامیان از آغاز روند توزیع «نمبر پلیت» و «جواز سیر» موقت برای موترهای راست‌فرمان فاقد اسناد که پیش از این در اداره ترافیک این ولایت ثبت شده بودند، خبر داده است.

خوانی رسا، سخن‌گوی این فرماندهی به ستاگیدیا گفت که از اوایل سال جاری تا کنون در حدود 4400 واسطه از این نوع در بامیان ثبت شده‌ که از این میان تا هنوز برای 2700 عراده، نمبر پلیت و جواز سیر 3‌ساله صادر شده است.

آقای رسا افزود که هزینه صدور اسناد برای این وسایط، بسته به مدل آن‌ها از 3400 تا 7400 افغانی در ازای «هرسلند» را شامل می‌شود. به گفته او، هنوز در خصوص این‌که اسناد این وسایط پس از این مدت تمدید خواهد شد یا نه، تصمیمی گرفته نشده است.

رسا با بیان این‌که روند توزیع اسناد این وسایط تا 21 ماه قوس سال جاری ادامه خواهد یافت، تاکید کرد که پس از این از گشت‌وگذار واسطه‌های ثبت‌نشده در سطح شهر، جلوگیری خواهد شد.

سخن‌گوی فرماندهی امنیه بامیان، اکمال این روند را در بهبود وضعیت امنیتی و کاهش میزان جرائم در این ولایت نیز تاثیرگذار می‌داند. به گفته او، ثبت مشخصات واسطه‌های نقلیه و مالکان آن‌ها باعث می‌شود تا در صورت ارتکاب جرمی با استفاده از این وسایط، شناسایی و تحت پیگیرد قراردادن عاملان آن با سهولت بیشتری انجام شود.

ثبت وسایط نقلیه فاقد اسناد راست‌فرمان، در 20 حوت سال جاری در سراسر کشور آغاز گردید. هرچند مالکان این وسایط از ثبت و قانونی‌شدن موترهای‌شان اظهار خرسندی می‌کنند، اما بارها از «هزینه بلند» این روند شکایت کرده‌اند؛ چیزی که ادارات دخیل در این امر، توجهی به آن نکرده‌اند.

پست مدرنیزم (2)
پست مدرنیزم (2)
9 جولای 2024