15 ژوئن 2023  
 فریبا هاشمی  

برق برخی ساحات شهر بامیان پس از سه روز دوباره وصل شد

برق برخی ساحات شهر بامیان پس از سه روز دوباره وصل شد

برق برخی از ساحات شهر بامیان که از دوشنبه به این طرف قطع شده بود، بعدازظهر امروز دوباره وصل شد. مسئولان بعدا گفتند که این قطعی به دلیل یک مشکل تخنیکی رخ داده است.

«گاوکش، دشت عیسی خان و برخی ساحات سرآسیاب» از جمله مناطقی است که ساکنان آن در چند روز اخیر بدون برق بودند و می‌گویند به این دلیل با چالش‌های متعددی روبرو شدند.

کریم حبیبی، یکی از ساکنین «سرآسیاب» که کارمند ریاست صحت عامه بامیان نیز است، به ستاگیدیا گفت که از چند روز بدینسو نه در خانه و نه در دفتر برق دارند. حبیبی گفت که حتی یافتن برق برای چارچ کردن موبایل هم با مشکل روبرو اند. او گفت که تمام دفاتر و خانه هایی که در فاز سر آسیاب قرار دارند با همین مشکل روبرو اند.

قطع برق برای دانشجویان که این روزها آزمون وسط سمستر را سپری می‌کنند، سخت‌تر نیز گذشته است.

چراغ‌علی، دانشجوی سال سوم دانشکده توریزم در دانشگاه بامیان است. چراغ علی به ستاگیدیا گفت که پیدا کردن اندکی روشنایی برای مرور کتاب‌هایش در این شب و روزها دشوار است و نمی‌تواند برای آزمون‌هایش به درستی آمادگی بگیرد. او به این دلیل شب‌ها به چراغ‌های کنار جاده پناه می‌برد و کتاب‌هایش را می‌خواند.

ماه‌جبین دانشجوی یک انستیتوت صحی در شهر بامیان است و در ساحه‌ای از «گاوکش» در اتاق دانشجویی زندگی می‌کند. او به ستاگیدیا گفت که در دو شب گذشته به دلیل قطع برق نتوانسته است درس‌هایش را بخواند و در نور چراغ دستی غذای شان را صرف کرده و استراحت کرده‌اند.

این ساکنین شهر بامیان از مسولین برق برشنا می‌خواهند که هرازگاهی مشکلی در جریان برق رسانی بوجود می‌آید اقدام فوری کنند و نگذارند به مردم و نهادها به دلیل آن زیان برسد.

با این حال، ضیا‌الدین جهادیار، رییس شرکت برشنا در بامیان می‌‍‌گوید که قطع برق روزهای اخیر ناشی از سوختن «کندک ‌سر» در یکی از لین‌ها بوجود آمده است.

جهادیار بعدازظهر امروز به ستاگیدیا گفت: «چون وسایل آن را از کابل باید می‌آوردیم، کمی طول کشید. فعلن مشکل برق حل و دوباره وصل شده است.»

سیستم فعلی برق رسانی در شهر بامیان آفتابی است. عکس: دویچه‌ وله

ولایت بامیان از ناحیه برق رسانی همواره آسیب پذیر بوده است و جریان آن ثبات لازم را ندارد.

به این منظور، خط انتقال ۲۲۰ کیلوولت برق از دوشی به بامیان در سال 1397 با ظرفیت ۳۰۰میگاوات افتتاح شد. قرار بود این پروژه تا دو سال بعد از آن تکمیل شود. اما تاحالا بی‌سرنوشت مانده است.

سیستم فعلی برق رسانی در شهر بامیان آفتابی است که بیش از ده سال قبل افتتاح شد. این سیستم در سال‌های اخیر کارایی‌اش را از دست داده و منبع برق تنها بخش کمی از شهر است.

بخش‌های تجارتی شهر بامیان بر اساس برق نفتی جریان دارد.

مسولان برشنا شرکت قبل از این گفته بودند که ۴هزار و 450 مشترک در نقاط رهایشی، اداره‌های دولتی و مکان‌های تجارتی شهر بامیان مشترک دارند.

در کنار بی‌ثباتی در جریان برق‌رسانی، مردم همواره از قمیت برق در بامیان نیز شکایت داشته‌اند. در حال حاضر، مردم باید برای هر کیلووات برق از ۱۶ تا ۴۵ افغانی بپردازند.