21 اکتبر 2020  
 ستاگیدیا  

شهیدانی پس از بازگشت به بامیان: اداره محلی در پی بحران‌آفرینی است

شهیدانی پس از بازگشت به بامیان: اداره محلی در پی بحران‌آفرینی است

امان ناجی

عبدالرحمان شهیدانی، نماینده پیشین بامیان در مجلس نمایندگان که از سوی اداره محلی این ولایت متهم به پیوستن به گروه طالبان شده بود، گفته است که در برابر «اتهام‌زنی» این اداره سکوت نخواهد کرد. او صبح امروز پس از بازگشت به بامیان، در جمع هواداران خود به والی این ولایت هشدار داد که از تمامی گزینه‌های قانونی برای اعاده حیثیت خود کار خواهد گرفت.

اداره محلی بامیان چندی پیش با ارسال مکتوبی به اداره مستقل ارگان های محل و برخی از نهادهای امنیتی، مدعی شده بود که آقای شهیدانی پس از پیوستن به گروه طالبان، برای ملاقات با سران این گروه به قطر رفته است. بعدها اما مشخص گردید که او با مقاصد درمانی و بنا بر دعوت یکی از تاجران کشور به دبی سفر کرده است.

 این موضوع، واکنش‌های تند و گسترده‌ای را در سطح بامیان و برخی دیگر از نقاط کشور، به همراه داشت. کاربران شبکه‌های اجتماعی، اداره محلی را به تداوم روند سرکوب‌گری، ترور شخصیتی افراد و گروه‌های مدافع منتقد عملکرد حکومت و مدافع حقوق مردم و توطئه‌چینی برعلیه آنان که از سوی مسئولان پیشین این اداره آغاز شده، متهم کرده‌اند.

عبدالرحمان شهیدانی نیز طرح این ادعا را مضحک و مغرضانه خوانده است. او در سخنرانی امروز خود در فرودگاه شهید وحدت ملی در بامیان گفت: «در صورت عدم اثبات این اتهام نابخشودنی و عذرخواهی رسمی اداره محلی، پیامد هرنوع حرکت مردمی به عهده کسانی خواهد بود که اصرار بر تداوم رویکرد خصومت‌ورزی و بحران‌آفرین خویش دارند.»

با این حال، اداره محلی بامیان تا کنون اظهارنظر مشخصی در پاسخ به انتقادات و اعتراضات مردم  و سخنان آقای شهیدانی نداشته است. هرچند شهروندان بامیان از اداره محلی این ولایت خواسته اند تا اسناد ثابت‌کننده پیوستن شهیدانی به طالبان را همگانی سازد، اما این اداره تا کنون نتوانسته است سندی در این خصوص به آنان ارائه دهد.