15 آگوست 2023  
 فریبا هاشمی  

افزایش سرقت‌ها و تشدید نگرانی مردم در بامیان

افزایش سرقت‌ها و تشدید نگرانی مردم در بامیان

در شماری از نواحی شهر بامیان آمار سرقت و دزدی‌ افزایش یافته و موجب نگرانی گسترده شهروندان شده است. تنها طی سه ماه اخیر گزارش‌های زیادی در رابطه به دزدی‌ از منازل مسکونی، دکان‌ها، سرقت وسایط نقلیه و حتی ربوده‌شدن کودکان به نشر رسیده‌اند.

 حسین، یکی از باشندگان شهرک صفا در مرکز بامیان به ستاگیدیا گفت که در روزهای عید قربان، با خانواده‌اش جهت تفریح و گردش به بند امیر رفته بود، اما پس از برگشتن، متوجه بازبودن در و پنجره و اوضاع نامرتب خانه شده است. او افزود: «هنگام خروج ، تمام منزل را  همراه با خانمم یک‌جا به‌درستی  وارسی کرده بودیم  ولی زمانی که برگشتیم، همه وسایل خانه‌ام را به سرقت برده بودند.» او از این‌که دزدان، تلویزیون، کمپیوتر و تمام وسایل الکترونیکی‌اش رابا خود برده‌اند، ابراز نگرانی کرد.

 همسر حسین نیز به شدت نگران محتویات داخل کمپیوترش است که در آن عکس‌ها و ویدیوهای خانوادگی‌اش را نگهداری‌ می‌کرد. حسین سه ماه پیش از دره سادات به شهرک صفا کوچیده و دنبال کار است.

این تنها مورد سرقت در شهر بامیان نیست، بلکه موارد بسیار دیگری نیز درین ساحه اتفاق افتاده‌اند. این سرقت‌ها آرامش را از مردم سلب کرده و امنیت جانی آنان را نیز با مخاطره مواجه ساخته است. به‌همین دلیل برخی از خانواده‌ها ناچار شده‌اند تا خود اقداماتی را برای تامین امنیت خود و منزل‌شان اتخاذ کنند.

حلیمه اسم مستعار زنی است که او نیز در شهرک صفا زندگی می‌کند. به نقل از او، در کمتر از دو ماه، دوبار دزدان نیمه‌شب تلاش کرده‌اند به خانه‌اش وارد شوند ولی موفق نشده‌اند.

اکنون برخی از اعضای خانواده حلیمه شب‌ها دسته‌بیل‌ها را در کنار بسترشان می‌گذارند تا در صورت نیاز در برابر سارقان از خود دفاع کنند. آنان هم‌چنان چراغی را روی دیوار خانه‌شان نصب کرده‌اند تا ساحه روشن گردیده و امنیت منزل‌شان بهبود یابد. برعلاوه تعدادی از اعضای خانواده، شب‌ها تا صبح بیدار می‌مانند و کشیک می‌دهند.

کمی آن‌طرف‌تر، خانه یکی دیگر از باشندگان محل را  نیز دزدان تاراج کرده‌اند. صاحب این خانه که نخواست نامی از برده شود، اظهار داشت که ظهر روز،  زمانی که خودش در خانه نبوده دزدان با استفاده از باز بودن پنجره، وارد منزلش شده و تمامی طلا و جواهرات دو عروسش همراه با یک صد هزار افغانی پول نقد را سرقت کرده‌اند.

در موردی دیگر، شهلا کاظمی که 39 سال دارد، شش ماه قبل شکار دزدان شده است. به گفته او، دزدان دوبار وسایل دکان/مغازه‌اش را سرقت کرده و هر بار بیشتر از ده هزار افغانی به اوخسارت وارد آورده‌اند. سرقت‌های مکرر، باعث شده است که وی خیاطی‌اش را که در طول پنج‌سال منبع درآمد خوبی برای او و فامیل‌اش بود، برای همیشه ببندد. شهلا در حال حاضر به افسردگی دچار گردیده و خانه‌نشین شده است.

افزون بر شهرک صفا، در منطقه جگره‌خیل از مربوطات مرکز بامیان نیز مردم از دزدی‌های  شبانه به ستوه آمده‌اند. تا کنون چندین مورد سرقت از این ساحه گزارش شده است.

 مهرالله یکی از باشندگان این ساحه به ستاگیدیا گفت: «هرچند که چیزی ندارم اما دزدان همان سولر، بیل، کلنگ، قفس پرنده و حتا کاسه نان مرغ‌های‌مان را که در بیرون از اتاق‌های خانه بود، با خود برده‌اند.» این مورد از سرقت، بیست روز پیش زمانی که کسی در خانه نبوده، رخ داده است.

نگرانی از افزایش سرقت‌ها درحدی جدی شده است که در هنگام گشت‌وگذار در داخل شهر، بگومگوهای شهروندان با ‌یک‌دیگرشان در این خصوص را هنگام عبور از کنارشان می‌توان شنید. آنان حتا در دیدارهای کوتاهی که در مسیرهای داخل شهر دارند، از این‌که همواره تا نیمه‌شب و بیشتر از آن بیدار می‌مانند تا از خود و خانه‌های‌‌شان مواظبت کنند، حرف می‌زنند.

یکی از زنانی با در هنگام عبور از بازار بامیان با چند زن دیگر، از نگرانی‌هایش در این خصوص با آنان صحبت می‌کرد، به ستاگیدیا گفت: «شرایط برای خانواده‌هایی که مرد داشته باشند، نسبتا خوب است، ولی برای خانواده‌هایی که مرد ندارند، بسیار سخت است.»

در همین حال محمد امین احمدی وکیل گذر جگره‌خیل به ستاگیدیا گفت که طی یک ماه اخیر شش مورد دزدی اتفاق افتاده است که در همه موارد، قضیه با حوزه امنیتی در میان گذاشته شده، اما هنوز نیروهای امنیتی موفق به شناسایی و یا دستگیری سارقان نشده‌اند. به نقل از او، در حال حاضر مردم تصمیم گرفته‌اند تا خودشان در زمینه تامین امنیت محلات‌شان اقدام نموده و شبانه به محافظت از خانه‌های‌شان بپردازند.

با این حال‌، سخن‌گویان نهادهای امنیتی بامیان می‌گویند که در جریان همه موارد سرقت در این ولایت قرار دارند. آنان، با «کوچک» خواندن بیشتر این سرقت‌ها معتادان به مواد مخدر را در آن دخیل می‌دانند و تایید می‌کنند که بیشترین موارد دزدی در ساحات «جگره‌خیل، زرگران و جر خشکک» مرکز این ولایت صورت گرفته‌ است.

خوانی رسا، سخن‌گوی فرماندهی امنیه بامیان به ستاگیدیا گفت که تا کنون تنها دو مورد «سرقت بزرگ» ثبت شده است: « در یکی از این موارد پنج تن در پیوند به سرقت از یک منزل مسکونی از ساحه سرخ‌در و در موردی دیگر، یک گروه شش‌نفری سارقان به اتهام تلاش برای سرقت یک واسطه نقلیه از ساحه شهیدان بازداشت شده‌‌ است.»

او افزود که به تمام پرونده‌های مربوط به دزدی‌ها که عاملان آن‌ شناسایی شده، رسیدگی صورت گرفته و افراد بازداشت‌شده به محاکم معرفی شده‌اند.

بامیان تا پیش از سقوط نظام پیشین، از امن‌ترین ولایات به‌شمار می‌رفت که وقوع کم‌ترین رویدادهای امنیتی را شاهد بود و پایین‌ترین میزان جرائمی مانند سرقت و قتل در آن ثبت می‌شد. در دو سال گذشته اما رویدادهای امنیتی-جنایی بی‌سابقه‌ای در این ولایت به وقوع پیوسته است. قتل مرموز هشت تن در ولسوالی‌های سیغان، پنجاب، یکه‌ولنگ و تیرباران شدن یک زن در انظار عمومی، سو قصد به جان یک متنفذ اجتماعی، ربوده شدن یک کودک و سپس کشف جسد او با گلوی بریده در مرکز بامیان، از جمله این رویدادها‌ هستند.