23 دسامبر 2020  
 ستاگیدیا  

رشد «فرهنگ نشریه‌خوانی» در میان جوانان بامیان

رشد «فرهنگ نشریه‌خوانی» در میان جوانان بامیان

مسئولان شماری از رسانه‌های چاپی در بامیان از رشد فرهنگ نشریه‌خوانی در میان باشندگان این ولایت ابراز خرسندی کرده و آن را دستاوردی مهم در زمینه اطلاع‌رسانی بهتر به شهروندان این ولایت می‌دانند. به گفته آنان؛ جوانان بیشتر از سایر گروه‌ها به مطالعه نشریه‌ها علاقه‌مند شده‌اند.
نزدیک به دو دهه از آغاز فعالیت رسانه‌های چاپی در بامیان می‌گذرد و این ولایت در این مدت ظهور و افول ده‌ها رسانه از این نوع را شاهد بوده است. این رسانه‌ها با آن‌که در اوایل فعالیت منظمی داشتند اما به مروز زمان بدلیل مشکلاتی چون نبود امکانات و منابع تمویل از نشر بازمانده‌اند.
در حال حاضر چهار رسانه چاپی که از سوی رسانه‌گران جوان اداره می‌شوند در سراسر بامیان فعالیت دارند. این رسانه‌ها توانسته‌اند با متنوع‌سازی نشرات خود در یک سال گذشته، توجه مخاطبان بیشتری بویژه جوانان این ولایت را به خود جلب کنند.
عبدالله نصرت از فعالان رسانه‌ای بامیان به ستاگیدیا گفت که جوانان این ولایت به شکل بی‌سابقه‌ای از آن‌چه در رسانه‌های چاپی نشر می‌شود استقبال می‌کنند: ”مشکلاتی چون نبود برق که دسترسی به سایر رسانه‌ها را محدود می‌سازد سبب شده تا جوانان بامیان بیشتر به رادیو گوش دهند و به مطالعه مطالب انتشار یافته در رسانه‌های چاپی بپردازند.“
بهبود کیفیت نشرات
رشد و رونق فعالیت‌رسانه‌های چاپی در بامیان بسته به عوامل مختلفی بوده که از میان آن‌ها می‌توان به بلند رفتن سطح سواد و آگاهی جوانان این ولایت اشاره کرد. بیشتر مخاطبان این رسانه‌ها جوانان تحصیل‌کرده‌ای هستند که روحیه جستجوگری در آن‌ها زنده شده است.
رضا فکور یکی از فرهنگیان جوان بامیان می‌گوید که مطالب رسانه‌های چاپی را با هدف بدست آوردن اطلاعات از موضوعاتی که می‌تواند بر زندگی‌اش تاثیر مستقیم بگذارد، مطالعه می‌کند: ”رسانه‌های چاپی در بامیان در کنار انتشار گزارش‌هایی از مشکلات مردم، مطالب تحلیلی خوبی را نیز به نشر می‌رسانند که مطالعه آن‌ها می‌تواند زندگی مردم بخصوص جوانان را دگرگون سازد.“
جلب حمایت موسسات
رسانه‌های چاپی در بامیان تا سال چند سال پیش گذشته مورد توجه کمتر نهاد یا موسسه‌ای قرار داشتند. در سال 2017 اما برای نخستین بار بنیاد آقاخان برنامه‌ای را برای حمایت از این رسانه‌ها در این ولایت آغاز کرد. این برنامه تا سال 2019، دو نشریه را تحت پوشش داشت.
برعلاوه، برخی از نهادهای دیگر نیز بدلیل محدودیت دسترسی شهروندان بامیان به رسانه‌های شنیداری در مناطق دوردست، از چندی بدین‌سو اعلانات تجاری خود را برای نشر به رسانه‌های چاپی می‌سپارند. جلب این حمایت‌ها از دیگر عوامل مهم و تاثیرگذار در بهبود کیفیت نشرات رسانه‌های چاپی، گسترش دامنه نشرات و افزایش مخاطبان آنان بخصوص در میان جوانان شده است.
جوانان‌ صاحب‌رسانه و خبرنگار در بامیان با وصف این که با محدودیت‌هایی نیز مواجه‌اند و در دو سال گذشته در مواردی حتا لت‌و‌کوب و زندانی شدن از سوی نیروهای امنیتی و دستگاه قضایی را تجربه‌ کرده‌اند، امید خود مبنی بر انجام فعالیت‌های بیشتر و بهتر را از دست نداده‌‌اند. آنان بدین باورند که می‌توانند حضور خود در تمام عرصه‌ها را به اثبات رسانده و بر ترس از فروپاشی و تاثیرپذیری از فشارها و مشکلات پیروز شوند.