9 فوریه 2021  
 مرتضی احمدی  

از رونق افتادن ورزش‌های زمستانی در بامیان؛ «دولت حمایت نمی‌کند»

از رونق افتادن ورزش‌های زمستانی در بامیان؛ «دولت حمایت نمی‌کند»

بامیان در مرکز کشور از مناطق گردشگرپذیر است که در تمام فصول سال، شمار زیادی از گردشگران داخلی و خارجی را میزبانی می‌کند. این ولایت در دهه گذشته به‌دلیل برخورداری از امنیت نسبی، شاهد برگزاری جشنواره‌ها و مسابقات در رشته‌‌های مختلف ورزشی بوده است.

با این وجود، رویدادهای تروریستی دو ماه پیش در بامیان که عامل آن «غفلت وظیفوی مسئولان نهادهای امنیتی» عنوان شده است، با برجا گذاشتن 18 کشته و بیش از 60 زخمی، تصورات در مورد این ولایت را دگرگون کرده و تا حد زیادی بر میزان حضور گردشگران در آن تاثیر گذاشته است. پس از این رویدادها، شمار گردشگران داخلی و خارجی‌ای که به بامیان سفر می‌کنند، کاهش چشمگیری یافته است. در عین حال، مسابقات ورزشی در فصل زمستان در این ولایت، دیگر رنگ و رونق سال‌های گذشته را ندارند.

تلاش ورزشکاران برای جذب دوباره گردشگران

به‌رغم همه مشکلات پیش‌آمده، ورزشکاران بامیان از چند هفته بدین‌سو همکاری برخی از نهادهای حامی ورزش، سعی کرده‌اند تا جایگاه ازدست‌رفته بامیان را احیا کنند. آنان تلاش دارند تا با برگزاری مسابقات اسکی و سایر ورزش‌های زمستانی، به گردشگرانی که به سبب آن‌چه«اوضاع نامناسب امنیتی» خوانده شده، از سفر به بامیان در زمستان سال جاری انصراف داده‌اند، ثابت سازند که این ولایت هم‌چنان امن است و بستر مناسبی برای گذراندن تعطیلات زمستانی.

افضل نوری، یکی از حامیان ورزش در ولایت بامیان گفت: «ما تلاش داریم با برگزاری مسابقات مختلف تحت عناوین «جام صلح و دوستی، اسکی ویژه بانوان و بامیان آغوش گرم برای گردشگران» برای جلب گردشگران و سفر آنان به این ولایت توریست زمینه‌سازی کنیم.»

 زهرا نوری، یکی از بانوان ورزشکار در بامیان نیز می‌گوید که ورزشکاران با وجود کمبود امکانات در عرصه ورزش، سعی دارند تا حامل این پیام به دیگران باشند که بامیان هنوز آرام است: «ما از گردشگران و وزرشکارانی که علاقه‌مند ورزش هستند، به خوبی استقبال می‌کنیم و از آن‌ها می‌خواهیم که به بامیان سفر کنند.»

مشکلات فراراه ورزش‌های زمستانی در بامیان

با آن‌که در سال‌های گذشته چندین دور از مسابقات در رشته‌های مختلف ورزش‌های زمستانی در بامیان برگزار شده‌اند، اما تا کنون توجه قابل ملاحظه‌ای از سوی دولت و نیز موسسات حامی رشد ورزش و گردشگری، به مشکلات موجود در این عرصه صورت نگرفته است. به گفته ورزشکاران، نبود پارک‌های ورزشی معیاری، عدم دسترسی به وسایل و تجهیزات مورد نیاز و نبود برنامه جامعی در زمینه حمایت از این ورزش‌ها، از جمله این مشکلات‌اند.

مجتبی شهیدانی یکی از ورزشکاران بامیان می‌گوید: «ما در سال‌های گذشته شاهد برگزاری مسابقات و جشنواره‌های ورزش‌های زمستانی بودیم، ولی متاسفانه امسال تا هنوز از این مسابقات و جشنواره‌ها خبری نیست.»

ستار امیری، از دیگر ورزشکاران جوان در بامیان که در رشته کرولینگ بازی می‌کند، از شرایط نامناسب برای راه‌اندازی تمرینات این رشته، شکایت دارد: «در سال جاری به دلیل نداشتن تجهیزات، هنوز تمرینات خود را آغاز نکرده‌ایم. ما به تکرار از دولت درخواست همکاری کرده‌ایم اما تا کنون موفق نشده‌ایم تا حداقل بخشی از امکانات و تجهیزات مورد نیاز ورزشکاران در رشته کرولینگ را تامین کنیم.»

ورزش‌های زمستانی از ده سال بدینسو در بامیان ترویج شده و علاقه‌مندان زیادی در میان جوانان این ولایت یافته‌اند. هرچند ورزشکاران بامیان با مشکلات زیادی مواجه‌اند، اما تا کنون توانسته‌اند به پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای در رشته‌های مختلف ورزش‌های زمستانی به‌خصوص اسکی، نائل آیند. آنان در اکثر رقابت‌های ورزشی برگزارشده در این ولایت توانسته‌اند بر حریفان داخلی و خارجی خود پیروز گردند.

در همین حال، شماری از این ورزشکاران حتا به مسابقات خارجی نیز راه یافته و به نمایندگی از بامیان و افغانستان، به پیروزی‌های بزرگی در این مسابقات دست یافته‌اند. کسب مدال برنز توسط یکی از دختران ورزشکار در بامیان از مسابقات اسکی که دو سال پیش در کوریای شمالی برگزار شده بود، از جمله دستاوردهای ورزشکاران این ولایت در این عرصه است.