15 ژوئن 2023  
 راحله سلطانی  

هشتمین دیپارتمنت دانشکده زراعت دانشگاه بامیان آغاز به فعالیت کرد

هشتمین دیپارتمنت دانشکده زراعت دانشگاه بامیان آغاز به فعالیت کرد

حفاظت نباتات به عنوان هشتمین دیپارتمنت در دانشکده زراعت دانشگاه بامیان صبح امروز در محفلی از سوی شمار مسولان و استادان این دانشگاه گشایش یافت.

جاوید علی احساس، یکی از استادان دانشکده زراعت دانشگاه بامیان که در طرح ایجاد دیپارتمنت حفاظت نباتات نقش داشته است، به ستاگیدیا می‌گوید که این دیپارتمنت با تربیه کادرهای مسکلی برای مبارزه با امراض و آفات نباتی، یک نهاد کلیدی به شمار می‌رود.

احساس گفت: «سال گذشته در حالی‌که امراض شیوع کرده بود، مردم با نباتات آلوده مراجعه می‌کردند و متاسفانه ما جواب‌گوی آنها نبودیم.»

او افزود او و شمار دیگر از استادان در دیپارتمنت اگرانومی از یک سال بدیسنو تلاش کردند که طرحی را به وزارت تحصیلات عالی بفرستد و اینگونه بود که این وزارت پس از پنج ماه بررسی مکتوب آن را فرستاد.

به گفته‌ی وی، تمام مضامین و محتوای دیپارتمنت حفاظت نباتات بر مبارزه با آفات و امراض نباتی تمرکز خواهد داشت. او گفت که شناسایی امراض، بکتریا لوژی، حفاظت انواع نباتات طبی و غیر طبی و جلوگیری و کنترل آفات از دیگر محتوای آموزشی این دیپارتمنت به شمار می‌رود.

Photo: FB/ Jawid Ali Ehsas

طبق معلومات او، دیپارتمنت حفاظت نباتات حیثیت یک کلینک زراعتی برای نباتات مزروعی و مزارع را دارد و نیز می‌تواند نهاد علمی معتبر در محور هماهنگی انجوهای فعال در زراعت و ریاست زراعت قرار بگیرد.

پاراکلینک، اگرانومی، خاک شناسی، علوم حیوانی، باغ‌داری، جنگلات و اقتصاد از دیگر دیپارتمنت‌های دانشکده زراعت دانشگاه بامیان است.

در حال حاضر حبیب‌الله بهلول زاده برای پیش‌برد امور آکادمیک و اداری دیپارتمنت حفاظت نباتات تعیین شده است و این دیپارتمنت بعد از تکمیل معیارها و شرایط بخش برنامه‌های علمی وزارت محترم تحصیلات عالی می‌تواند از کانکور مطابق ظرفیتش محصل جذب کند.