1 ژوئن 2024  
 ستاگیدیا  

مالیات کسب و کارهای کوچک در افغانستان برداشته شد

مالیات کسب و کارهای کوچک در افغانستان برداشته شد

به‌تازگی حکومت سرپرست افغانستان اعلام کرده است که تعدادی از اصناف و کسبه‌کاران کوچک از پرداخت مالیات معاف شده‌اند. مولوی عبدالسلام حنفی معاون رئیس‌الوزرا با حضور در یک نشست خبری گفته است که بر اساس فرمان ملا هبت‌الله آخندزاده، اصناف و کسبه‌کارانی که تا سقف دو میلیون افغانی در سال فروش دارند، از پرداخت مالیات معافیت دارند.

بر مبنای این فرمان، اصناف و کسبه‌کارانی که میزان فروش سالانه شان بیشتر از دو میلیون افغانی باشد، 0.3 درصد مالیه می‌پردازند، در حالیکه تا اکنون ملزم به پرداخت 0.5 درصد مالیه بودند. این بدین معنی است که این دسته از فروشندگان از تخفیف 0.2 درصدی مالیه برخوردار شده‌اند.

محمد نصیر آخوند، سرپرست وزارت مالیه نیز گفته است که این تصمیم در جهت تامین آسایش و رفاه برای مردم و تجارت پیشگان افغانستان گرفته شده است.

این در حالیست که پیش ازین، شمار زیادی از شهروندان کشور به خصوص کسبه‌کاران کوچک و آنانی که میزان درآمد شان پایین بود و به سختی می‌توانستند هزینه‌های زندگی شان را تامین کنند، نسبت به میزان مالیه‌ای که حکومت از آنان دریافت می‌کرد، انتقاد داشته و آن را نامنصفانه می‌دانستند.

تصمیم کنونی حکومت سرپرست در خصوص معافیت مالیاتی بر اصناف و کسبه‌کاران کوچک با سقف فروش دو میلیون افغانی و تخفیف مالیاتی بر اصناف دارای فروش سالانه بیشتر از دو میلیون افغانی، با استقبال شهروندان کشور مواجه گردیده و آن را در جهت رونق کسب و کار شان مفید می‌دانند.