18 دسامبر 2022  
 سلیمان احمدی  

ستاگیدیا در مسیر آغازی دیگر

ستاگیدیا در مسیر آغازی دیگر

تحولات سیاسی اخیر در کشور که تمامی عرصه­ های زندگی را به شدت متاثر کرده است، بدون تردید تاثیرگذاری ژرفی در کار رسانه ­ای نیز برجا گذاشته است. گروه رسانه ای (هفته نامه و پایگاه خبری آنلاین) ستاگیدیا نیز که دوره طولانی و درخشانی از فعالیت ممتد و هدف­مند در حوزه اطلاع­رسانی را در کارنامه داشت، پس از دگرگونی نظام، همانند بسیاری از رسانه­ های دیگر با چالش­ ها و مشکلات زیادی روبرو گردید و از فعالیت بازماند. یکی از مهم­ترین عوامل افول و سقوط رسانه ­ها، به وجود آمدن بحران اقتصادی در کشور بود که به دنبال آن تبلیغات بازرگانی و تجارتی به ویژه در بخش خصوصی که نشر و پخش آن از رسانه­ ها به عنوان اصلی­ ترین منبع تمویل آنان به شمار می­ رفت، با رکود و یا کاهش چشم­گیر مواجه شد و در نتیجه رسانه­ ها نیز با از دست دادن منابع درآمدشان، با سقوط و یا محدودیت شدید در فعالیت روبرو شدند.

گروه رسانه ای ستاگیدیا نیز با درک رسالت تاریخی و ملی خویش و با تعهدی که نسبت به منافع ملی کشور دارد، همواره کوشیده است تا منحیث یک رسانه مستقل، آزاد و بی­ طرف، ضمن رعایت تمامی اصول و ضوابط قانونی و اخلاقی ژورنالیزم، نقش اطلاع رسانی اش را در راستای آگاهی بخشی، نشر آخرین اخبار و گزارشات موثق و معیاری، همیاری و سهم­گیری در بهبود وضعیت آموزش و پرورش و مهم­تر از همه صدای مردم بودن را با جدیت تمام به اکمال برساند و جامعه را از وضعیت تک­ صدایی در  حرکت به سوی چندصدایی و تکثر، یاری و کمک نماید.

در طول سالیان پسین، ستاگیدیا به دلیل عملکرد مستقلانه و آزاد، بارها چالش­ ها و مشکلات عدیده ­ای را فراروی خویش دید و تا لبه پرتگاه نیز پیش رفت، چون مطابق به تعهد و پالیسی خویش، هرگز زیر بار استفاده شدن به عنوان ابزار تبلیغاتی نهادهای دولتی، احزاب سیاسی، گروه­ های انتخاباتی و سایر حلقات نرفت و بقا و تداوم حیاتش را به دریافت کمک­ های مالی ازین گروه ها گره نزد، اما هر بار با کوشایی و درایت کادر مدیریتی خویش، چالش­ ها و موانع را پشت سر گذاشت و به راه خویش ادامه داد.

در حال حاضر نیز با وجود آنکه ثبات قابل اطمینانی در عرصه کار رسانه ­ای به وجود نیامده است، چون هنوز رسانه­ ها قادر به تامین هزینه­ های شان نیستند، ستاگیدیا بار دیگر همت گماریده است تا در موجودیت تمامی محدودیت­ ها و  ناگزیری­ هایی که در زمینه تامین هزینه ­های فعالیت در پیش رو دارد، پس از یک وقفه به نسبت طولانی، دوباره وارد حوزه کار رسانه ­ای گردد. بدون تردید تداوم مستمر و موثر کار رسانه­ ای در شرایط حاضر به هیچ ­وجه ساده و آسان نیست، به همین دلیل، از یک سو حمایت­ های همه جانبه «حکومت سرپرست» به عنوان نهاد رسمی و مسئول به شدت احساس می­ گردد و از سوی دیگر، پشتیبانی هموطنان و شهروندان آگاه و مسئول کشور در حمایت از رسانه ­ها کاملا محسوس است تا بار دیگر رشد رسانه­ های آزاد و مستقل که در حقیقت منبع اصلی دریافت و نشر حقایق به مردم هستند، روند صعودی خویش را طی کند.

زمینه­ سازی برای تاسیس، فعالیت و تقویت رسانه­ های آزاد و مستقل از سوی حکومت، کمک بزرگی به بهبود روند حکومت­ داری خواهد کرد، زیرا  رسانه­ های آزاد هستند که حیثیت پل ارتباطی میان مردم و حکومت را دارند و با عملکرد مسلکی و غیرجانبدارانه می ­توانند حکومت را در شنیدن صدای مردم یاری دهند و مردم را از پالیسی ­ها و خدمات ادارات عامه آگاهی بخشند و به این طریق زمینه را برای انکشاف و توسعه عادلانه و پایدار در کشور هموار سازند. از سوی دیگر، حمایت و پشتیبانی مردم از رسانه­ ها، بخصوص تجار ملی، بازرگانان، نهادهای حامی رسانه­ ها، نهادهای اکادمیک چون دانشگاه­ ها و سایر مراکز علمی، پژوهشی و آموزشی، رسانه­ ها را در تامین هزینه­ های مالی و غنامندی در محتوا و کیفیت نشراتی شان یاری می ­رسانند. ستاگیدیا امیدوار است بتواند با شروع دوباره در شرایطی بحرانی، عملکرد مثبت و سازنده ای در جامعه داشته باشد و گام های موثری در راستای بهبود وضعیت زندگی مردم، افزایش دسترسی آنان به اطلاعات شفاف و بی طرفانه و تقویت آزادی بیان بردارد.