19 اکتبر 2020  
 ستاگیدیا  

آغاز دوباره نشرات ستاگیدیا پس از سه ماه توقف در نتیجه حمله سایبری

آغاز دوباره نشرات ستاگیدیا پس از سه ماه توقف در نتیجه حمله سایبری

نوریه علیزاده

نشرات پایگاه خبری ستاگیدیا در بامیان که از سه ماه بدینسو به‌دنبال حمله سایبری به وبسایت آن با انقطاع مواجه شده بود، صبح امروز از سر گرفته شد. به گفته مسئولان ستاگیدیا، در این حمله، بیشتر فایل‌های مربوط به وبسایت این رسانه تخریب و حذف شده بودند.
زمان احمدی، مدیرمسئول پایگاه خبری ستاگیدیا گفت که تا هنوز اطلاعات دقیقی در دست ندارد که نشان دهد این حمله از چه آدرسی انجام یافته است.
آقای احمدی در مورد هدفی که ممکن است در پشت این حمله قرار داشته باشد، می‌گوید: «ستاگیدیا در تمام مدت فعالیت خود، تلاش کرده است به‌عنوان رسانه‌ای مستقل و رسالت‌به‌دوش، واقعیت‌ها و حقایق را بدون هیچ‌گونه ملاحظه‌ای بازتاب دهد. برای همین ممکن است حمله سایبری به وبسایت این رسانه از سوی افرادی صورت گرفته باشد که نفع خود را در تحدید فعالیت آزاد رسانه‌ها و مختل‌سازی روند اطلاع‌رسانی به مردم می‌بینند.»
او با ابراز اینکه حملات این‌چنینی نمی‌تواند چیزی از انگیزه دست‌اندرکاران پایگاه خبری ستاگیدیا برای تامین و تقویت حق دسترسی مردم به اطلاعات و روشن‌گری در جامعه بکاهد، افزود که اقدامات فنی لازم برای حفظ و تقویت امنیت وبسایت این رسانه، صورت داده شده است.
ستاگیدیا نخستین رسانه آنلاین ایجادشده در بیست سال گذشته در بامیان است. این پایگاه خبررسانی که در حال حاضر به دو صورت چاپی و آنلاین فعالیت دارد، در سال 2016 با انتشار هفته نامه ستاگیدیا آغاز به کار کرد. این رسانه، نشرات انترنتی خود را در اوایل سال جاری میلادی آغاز کرده و افزون بر بامیان، بخش‌های وسیعی از مناطق مرکزی را تحت پوشش قرار می‌دهد.
فعالیت ستاگیدیا در این مدت، همواره با چالش‌های متعددی مواجه بوده است. به باور دست اندکاران این رسانه، بخشی از مشکلاتی که ستاگیدیا با آن مواجه بوده است، تعمدا از سوی برخی از افراد و گروه‌ها خلق شده‌اند.
نظیفه حیدری، سردبیر پایگاه خبری ستاگیدیا می‌گوید: «توطئه‌چینی بر علیه تعدادی از مسئولان ستاگیدیا و پرونده‌سازی برای آن‌ها در ادارات عدلی و قضایی، وضع جرایم مالیاتی برای این رسانه بر خلاف قوانین و مفقود شدن چند شماره از نسخه چاپی آن در مسیر کابل-بامیان در چند مورد، نمونه‌هایی از این چالش‌ها هستند.”
بانو حیدری اضافه کرد که ممکن است حمله سایبری به وبسایت ستاگیدیا، در ادامه همین مشکل‌سازی‌ها سازمان‌دهی شده باشد.
او تاکید کرد دست‌اندکاران متعهد این رسانه، تحت هر شرایطی از مسیری که برگزیده‌اند برنخواهند گشت: “اقداماتی نظیر حمله سایبری به وبسایت ستاگیدیا، هیچ خللی در اراده دست اندکاران آن برای پاسداری از آزادی بیان وارد نخواهد آورد.»
حملات سایبری به وبسایت رسانه‌ها در افغانستان از بزرگ‌ترین مشکلات فراروی فعالیت آن‌ها به شمار می‌رود. پیش از این نیز وبسایت چندین رسانه در نقاط مختلف کشور هدف حملات گسترده سایبری قرار گرفته و برای مدتی از دسترس خارج شده بودند. ضعف امنیتی سرورهای انترنتی در افغانستان از عوامل عمده‌ای خوانده شده که زمینه‌ساز نفوذ هکرها به وبسایت‌ها در کشور می‌شود.