28 ژوئن 2021  
 عبدالله نصرت  

دفع حمله طالبان بر پاسگاه‌های نیروهای امنیتی در ولسوالی سیغان بامیان

دفع حمله طالبان بر پاسگاه‌های نیروهای امنیتی در ولسوالی سیغان بامیان

فرماندهی پلیس بامیان تایید کرده است که شب گذشته، گروهی از جنگ‌جویان طالبان بر پاسگاه‌های نیروهای پلیس و امنیت ملی در ولسوالی سیغان این ولایت حمله کرده‌اند.

در خبرنامه‌ای که صبح امروز دوشنبه (7 سرطان/28 جون) از سوی فرماندهی پلیس بامیان انتشار یافته، آمده است که در پی آتش‌باری متقابل نیروهای پلیس و امنیت ملی این ولایت، جنگ‌جویان طالبان با متقبل شدن تلفات سنگین، عقب‌نشینی کرده‌اند.

بر بنیاد خبرنامه، در این درگیری که از ساعت 10 شب گذشته تا ساعت 3 بامداد امروز ادامه داشت، به نیروهای امنیتی بامیان آسیبی نرسیده است.

بامیان از ولایات نسبتا آرام در مرکز کشور است که طالبان در آن حضور ندارند. با این وجود، در یک سال گذشته جنگ‌جویان این گروه، چندین بار از مناطق ناامن ولایات هم‌جوار بامیان بر پاسگاه‌های نیروهای امنیتی در بخش‌هایی از این ولایت حملاتی را سازمان‌دهی کردند.

به دنبال افزایش این حملات، مرکز بامیان برای نخستین بار در بیست سال گذشته، در چهارم ماه قوس سال قبل شاهد دو انفجار بود که که 19 کشته و 60 زخمی برجا گذاشت.

این رویدادها و به دنبال آن بازداشت چندین تن از منصوبان نهادهای امنیتی به ظن دست داشتن در آن، نگرانی‌هایی را مبنی را مبنی بر افزایش ناامنی در نتیجه نفوذ طالبان به بامیان، در میان شهروندان این ولایت به‌وجود آورده بود. اکنون، سقوط چندین ولسوالی در ولایات همجوار بامیان در هفته‌های اخیر، این نگرانی‌ها را تشدید کرده است.

با این حال، اداره محلی بامیان و نهادهای امنیتی آن، گفته‌اند که برای مقابله با طالبان نیرو، تجهیزات و مهمات کافی در اختیار دارند و به طالبان اجازه نخواهند داد تا خطری را متوجه این ولایت سازند.