16 جولای 2023  
 ستاگیدیا  

کاهش پی‌هم داوطلبان کانکور؛ عذرا امیدوار است پس از پسران نوبت امتحان آنها برسد

کاهش پی‌هم داوطلبان کانکور؛ عذرا امیدوار است پس از پسران نوبت امتحان آنها برسد

نویسندگان: فریبا هاشمی و ذبیح‌الله حیدری

ریاست امتحانات وزارت تحصیلات عالی اعلام کرد که امتحان کانکور در11 ولایت کشور به شمول بامیان و دایکندی به روزهای پنج‌شنبه و جمعه هفته جاری برگزار می‌شود. اما هنوز روشن نیست که در این امتحان دختران دانش‌آموزان هم شرکت می‌توانند یا تنها برای پسران برگزار می‌شود.

فرید 17 سال سن دارد و امسال قرار است امتحان کانکور را سپری کند. این باشنده‌ی مرکز بامیان است میگوید که حدود 80درصد برای امتحان آمادگی دارد. فرید در کنار درس‌های مکتب در یکی از آموزشگاه‌های خصوصی شهر بامیان صنف آمادگی کانکور را نیز رفته است. او علاقه‌مند است که در رشته کمپیوتر ساینس تحصیل کند.

فرید می‌گوید که فضای آموزشگاه که او در آن درس خوانده مساعد بوده و استادان با تجربه‌ای داشته است. او ادامه داد که اما شاگردان مثل سال‌های قبل انگیزه درس خواندن نداشته‌اند.

او گفت که در جریان ماه‌های گذشته، کارمندان امربا‌المعروف چندین بار به آموزشگاه شان آمده و به دلیل یکجا بودن صنف دختران با پسران بارها درس آنها را تعطیل کرده است.

در کنار آن، این دانش آموز بامیانی به این باور است که خیلی از پسران و دختران پولی برای ادامه درس شان ندارند و خانواده‌های شان نمی‌توانند آنها را حمایت کنند. او می‌گوید که با تمام این مشکلات و محدودیت‌ها باید تمام کوشش خود را انجام دهیم.

از سوی هم، دختران دانش‌آموز که ماه‌ها زیر فشار و نگرانی برای سپری کردن کانکور آمادگی گرفته‌اند، شرکت شان در این امتحان سرنوشت ساز هنوز نامعلوم است.

سال‌پار دانش‌آموزان دختر با آن‌که در امتحان کانکور شرکت کردند، اما دروازه دانشگاه‌ها به روی آنها تا هنوز بسته ماند.

فرشته 19 ساله یکی از این دختران دانش‌آموز داوطلب امتحان در بامیان است. او دوست دارد که در دانشگاه رشته حقوق و علوم سیاسی را بخواند.

فرشته با هیجان منتظر است که امتحان کانکور را سپری کند و وارد دانشگاه شود. او به ستاگیدیا می‌گوید که بی صبرانه آماده است که این امتحان را بگذارند. او گفت: «هنوز تا برگزاری امتحان کانکور چند روز مانده. امیدوارم که شاید برای ما هم اجازه شرکت در امتحان را بدهند.»

عذرا یک دانش‌آموز دختر در بامیان امیدوار است که پس از پایان امتحان پسران نوبت آنها برسد. این دانش آموز 18 ساله در حال حاضر مشتاقانه به صنف‌های تقویتی‌ اشتراک می‌کند تا با نمرات خوب بتواند در رشته «طب معالجوی» کابل کامیاب شود.

شبکه‌های اجتماعی

کاهش پی هم شرکت کنندگان کانکور در بامیان و دایکندی

مسولان معارف و تحصیلات عالی در ولایت‌های بامیان و دایکندی می‌گویند که در مورد شرکت دختران در کانکور امسال هنوز برای آنها چیزی گفته نشده است.

محسن مصدق، مدیر نشرات ریاست معارف بامیان به ستاگیدیا می‌گوید که تاهنوز برای دختران آی دی نمبر از کابل فرستاده نشده است. مصدق گفت که در حال حاضر طرزالعمل مشخص برای دختران بالاتر از صنف ششم تهیه نشده و الی نهایی شدن این طرزالعمل امتحان کانکور دختران نیز معطل است. او گفت که ریاست معارف بامیان برای برگزاری امتحان کانکور در این ولایت آمادگی کامل روی دست گرفته است. به گفته‌ی وی، با تمامی مکاتب هماهنگی صورت گرفته و آی دی کارت دانش‌آموزان فرستاده شده است.

محمد صادق میرزایی، معاون علمی تحصیلات عالی دایکندی نیز به ستاگیدیا می‌گوید که برای برگزاری بهتر امتحان کانکور در این ولایت کمیته مشترک از اداره محلی ولایت، بخش‌های امنیتی و معارف ایجاد کرده‌اند. میرزایی گفت که این کمیته مسوولیت تنظیم و فراهم کردن امکانات و مکان مناسب برای برگزاری محل بایمتریک و امتحان کانکور را برعهده دارند. او نیز گفت که در مورد شرکت دختران در کانکور هنوز هدایتی دریافت نکرده‌اند. او افزود هنوز شمار دقیق داوطلبان کانکور امسال برایش مشخص نیست، اما احتمال می‌رود بیش از یک هزار دانش آموز باشند.

یک سال قبل در ولایت دایکندی یک هزار و ۶۳۷ و در بامیان 3200 دانش‌آموز دختر و پسر در آزمون کانکور شرکت کرده‌ بودند.

هر سال نزدیک به پنج هزار دانش آموز دختر و پسر از ولایت های دایکندی و بامیان در امتحان کانکور داوطلب می‌شدند، اما در دو سال اخیر این شمار کاهش یافته است.

قرار است که داوطلبان به روزهای سه و چهارشنبه بایمتریک شوند و روزهای 29 و 30 سرطان امتحان بدهند.