21 آوریل 2020  
 ستاگیدیا  

بیش از صد مورد مشکوک ابتلا به کرونا در بامیان ثبت شده است

بیش از صد مورد مشکوک ابتلا به کرونا در بامیان ثبت شده است

عبدالله نصرت

مسئولان در اداره صحت عامه بامیان تایید کرده‌اند که تا کنون ده‌ها مورد مشکوک ابتلا به کرونا در این ولایت را ثبت کرده‌اند. آنان می‌گویند که از ابتدای شیوع ویروس کرونا در بامیان تا کنون، 106 مورد مشکوک ابتلا به این بیماری در سراسر این ولایت ثبت شده است.

سیدعلی‌آقا ایوب ناصری، رئیس اداره صحت عامه بامیان به ستاگیدیا گفت که از میان تمام نمونه‌های فرستاده‌ شده به کابل، نتیجه 57 مورد مشخص شده و 49 مورد دیگر آن تحت آزمایش قرار دارد.

آقای ناصری افزود که رقم افراد مبتلا به کرونا در بامیان به 6 تن می‌رسد که از این جمله، 2 نفر درمان شده و در حال حاضر در قرنتین خانگی به‌ سر می‌برند. او، وضعیت 4 تن دیگر از این بیماران را نیز خوب توصیف کرد.

بامیان بدین سبب که مناطق مرکزی را با کابل وصل می‌کند، روزانه شاهد عبور هزاران مسافر از خود است. بر اساس آمار رسمی، روزانه تا 2000 تن از مسافرانی که بخشی از آن‌ها از ولایات دیگر و نیز کشورهای همسایه بازگشته و قصد سفر به مناطق مرکزی را دارند، وارد بامیان می‌شوند. این امر نگرانی‌ها در خصوص گسترش شیوع ویروس کرونا در این ولایت را افزایش داده است.

این درحالی است که تا کنون به رغم دادخواهی‌های مردم، مرکزی برای تشخیص ابتلا به کرونا در بامیان وجود ندارد. هرچند اداره محلی و در کنار آن بنیاد انکشافی آقاخان در افغانستان، هفته گذشته اعلام کرده بودند که چنین مرکزی را در بامیان ایجاد خواهند کرد، اما تا کنون اقدام مشهودی در این زمینه انجام نیافته است.