7 می 2023  
 مسعود اختیاری  

گالری عکس: «تو بامیان منی!»

گالری عکس: «تو بامیان منی!»

زمان ظریف، عکاس و ادیتور، در بیست‌و‌پنجم نوامبر 1996 در روستای «ترغی» ولسوالی پنجاب بامیان متولد شده است. او آموزش‌های ابتدائیه و متوسطه را در مکتب روستایش فراگرفته و دوره لیسه را پس از این که با خانواده به کابل نقل مکان کردند، در مکتب «سیدالشهدا» در غرب این شهر به پایان رساند.

زمان ظریف در دوره لیسه نیز در برنامه‌های فرهنگی لیسه عالی معرفت از مکتب‌های برجسته کابل به مدت دو سال (2016 الی 2018) عکاس بود. او پس از سپری کردن آزمون سراسری کانکور موفق شد به دانشکده ژورنالیزم دانشگاه کابل راه یابد و در سال 2019 از دیپارتمنت رادیو و تلویزیون فارغ التحصیل شود.

او سپس به مدت یک سال همزمان با تحصیل در دانشگاه کابل به «مرکز رسانه‌ای آئینه» پیوست و به‌عنوان عکاس و دیزاینر فعالیتش را به‌گونه جدی‌تر در این عرصه ادامه داد. او همین‌طور از سال 2020 الی سقوط کامل افغانستان و تغییر نظام در تلویزیون سا(SA TV)  ادیتور و دیزاینر برنامه‌های آموزشی، فرهنگی و گفتگوها بود. چند ماه بعد، زمان ظریف به شبکه رادیو نسیم از رسانه‌های محلی پیشتاز در بامیان پیوست و تا پایان جون 2022 به عنوان گزارش‌گر چندرسانه‌ای و ادیتور در آن‌جا کار کرد.

به این ترتیب او دست‌کم شش‌سال به‌گونه حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای عکاسی کرده و کمتر روزی کمره از شانه‌اش پائین بوده است. در این مدت او توانسته عکس و تصویرهای کم نظیری از گوشه گوشه بامیان تهیه و ثبت کند.  زمان ظریف اواخر خزان سال گذشته به شهر نیلی مرکز ولایت دایکندی سفر و با لنز طلایی کمره‌اش، زیبایی‌هایی این شهر را نیز ثبت و ماندگار کرد.

او استعداد خوبی برای آینده عکاسی و چند رسانه‌ای افغانستان به شمار می‌رود.

در این گالری، او چند قطعه از عکس هایش را در اختیار ستاگیدیا گذاشته تا به دید همگان بگذاریم. ستاگیدیا از این محبت وی قدردانی و برایش آرزوی موفقیت می‌کند.

ستاگیدیا از نشر آثار سایر هنرمندان و عکاسان استقبال می‌کند و افتخار دارد در معرفی استعدادها نقشی ایفا کند.

ایمیل زمان ظریف:  zamanzarif96@gmail.com  

ایمیل ستاگیدیا: info@sattagydia.com

برای مشاهده عکس‌ها با کیفیت بهتر، بر روی آن کلیک کنید.