1 دسامبر 2020  
 آمنه احمدی  

بیداد مشکلات در شفاخانه بامیان؛ مسئولان باید رسیدگی کنند

بیداد مشکلات در شفاخانه بامیان؛ مسئولان باید رسیدگی کنند

چگونگی عرضه خدمات درمانی و نحوه رفتار و برخورد داکتران و سایر کارمندان شفاخانه ولایتی بامیان با بیماران، همواره از موضوعاتی بوده که با انتقادات تند و شدید شهروندان این ولایت همراه بوده است. آنان بارها به آن‌چه کم‌کاری و مسئولیت‌گریزی داکتران و کارمندان این شفاخانه عنوان می‌کنند، شکایت کرده‌اند.

این شکایت‌ها و انتقادات به دنبال حملات تروریستی هفته گذشته در بامیان و مشخص شدن ضعف این شفاخانه در رسیدگی فوری به زخمی‌های این رویدادها، شکل جدی‌تری به خود گرفته است. گفته شده که مسئولان و داکتران شفاخانه ولایتی بامیان با آن‌که امکانات و تجهیزات مدرنی در اختیار دارند، برعلاوه این‌که در تشخیص بیماری‌های مراجعه‌کنندگان سهل‌انگاری می‌کنند، حتا در زمینه درمان زخمی‌های انفجارهای اخیر در این ولایت، کوتاهی کرده‌اند. برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی با مطرح کردن این موضوع، مرگ شماری از زخمیان را پیامد مسئولیت‌گریزی مسئولان و داکتران این شفاخانه عنوان کرده‌اند.

این موارد، نشان‌دهنده نارضایتی گسترده شهروندان بامیان از ارائه خدمات درمانی در شفاخانه این ولایت است. شماری از آنان با ابراز نگرانی از بی‌توجهی داکتران به بیماران در این شفاخانه ولایتی بامیان گفته‌اند که در این شفاخانه تنها به مریضانی رسیدگی می‌شود که «پول» و یا هم «واسطه» داشته باشند.

نگارنده خود نیاز بارها شاهد بوده است که حتا مریضان عاجل که شب‌هنگام به شفاخانه مرکزی بامیان انتقال داده می‌شوند، با کمال بی‌تفاوتی از پذیرش آنان خوددادی می‌شود و یا هم با بدرفتاری و اخلاق ناپسند داکتران و پرسونل صحی مواجه می‌گردند. در یک مورد دیگر که نگارنده خود مریضی را به شفاخانه بامیان انتقال داده بود، هنگام مراجعه به بخش دواخانه این شفاخانه، شاهد این بوده که مسئول دواخانه، دروازه آن را بسته و بدون توجه به مراجعه بیماران، روی تخت به خواب رفته است.

مشکلات این شفاخانه اما به تنها همین موارد خلاصه نمی‌شوند. پیشتر شماری از زنان در بامیان نیز گفته بودند که نبود نرس‌ها و داکتران زن در این ولایت، سبب کاهش مراجعه آنان به مراکز صحی شده و بخشی از زنان را از دسترسی به خدمات به عنوان یکی از اساسی‌ترین نیازهای‌شان، درمانی محروم کرده است.

این درحالیست که عرضه خدمات صحی یکی از مهم‌ترین خدماتی است که براساس قوانین کشور، باید به گونه با کیفیت و رایگان برای تمام شهروندان و اتباع کشور، به طور یک‌سان عرضه گردد. عرضه خدمات صحی با کیفیت از آن جهت با اهمیت می‌نماید که وضعیت زندگی و میزان مرگ‌ومیر و میزان عمر و چگونگی زندگی، ارتباط مستقیم به آن دارد. در جوامعی که این خدمات به طور شایسته و کافی از طرف حکومت و نهادهای مربوط، ارائه می‌شوند، به یقین که وضعیت زندگی و بهداشت افراد آن جامعه رو به بهبود به پیش می‌رود و نسل‌های سرشار از امید و شادابی را پرورش داده و به جامعه تقدیم خواهند کرد.

 بنابراین، با توجه به این که نهادهای ناظر و فعالان مدنی بامیان نیز نیز موجودیت این مشکلات را تایید نموده‌اند و از وعده‌های مسئولان اداره صحت عامه بامیان در رفع این مشکلات خبر داده‌اند، انتظار می‌رود که این‌بار وعده‌های این اداره مانند دفعات پیش در حد حرف باقی نمانده و جنبه عملی پیدا کنند. این اداره و موسسات همکارش همانند بخش صحی آقاخان که مسئولیت ارائه خدمات درمانی در شفاخانه مرکزی این ولایت را به عهده دارد و قبلا نیز شکایاتی نسبت به کارکرد آن نیز وجود داشت، در راستای بهبود روند عرضه خدمات صحی با کیفیت و مناسب برای شهروندان و نیز بهبود رویه و رفتار داکتران و پرسونل صحی موظف به خصوص پرسونل شفاخانه ولایتی بامیان، باید به مشکلاتی که از سوی مردم مطرح شده است و نیز رفع آن‌ها توجه بیشتری کنند تا آن‌چه انجام می‌دهند رضایت و قناعت شهروندان بامیان را در پی داشته باشد و نیز آینده روشنی برای افراد جامعه ترسیم گردد.