11 جولای 2023  
 ستاگیدیا  

دستور تعطیلی آرایشگاه‌های زنان: « با بسته شدن آرایشگاهم همه چیز را از دست می‌دهم»

دستور تعطیلی آرایشگاه‌های زنان: « با بسته شدن آرایشگاهم همه چیز را از دست می‌دهم»

نویسندگان: فریبا هاشمی و سهیلا حصین

حکومت سرپرست سوم سرطان امسال فرمانی را مبنی بر بسته شدن آرایش‌گاه‌های زنان در سراسر کشور صادر کرد. در مکتوبی که در این مورد منتشر شده، به آرایشگاه‌‌‌های زنان الی سوم اسد مهلت داده شده است تا دکان‌های شان را بسته کنند.

با این تصمیم ده‌ها هزار زن در سراسر کشور بیکار و خانه نشین می‌شوند.

از این میان، حدود 20 آرایشگاه زنان در محدوده‌ی تنها بازار کهنه بامیان فعال است که ده‌ها زن در این دکان‌ها کار می‌کنند و بیکار خواهند شد.

مهربان پارسازاده، اسمی مستعار زنی 31 ساله است که پانزده سال قبل دکان آرایشگاهش را در بازار بامیان باز کرد. پارسازاده از این اقدام حکومت ناخرسند است و به ستاگیدیا می‌گوید که این تصمیم باعث بدتر شدن شرایط زندگی برای زنان می‌شود. او نگران است وقتی که خانه نشین شود مصارف خانواده‌ای چهار نفره‌اش را چگونه تهیه کند.

در هر آرایشگاه زنان در کنار مالک دکان، دو تا سه زن دیگر نیز کار می‌کنند.

کارمندان امربالمعروف و نهی عن المنکر برای بررسی و نظارت از نحوه پوشش زنان هر ازگاهی به دکان‌های آرایشگری سر می‌زنند و به مهربان پارسازاده هشدار داده شده است. او گفت: « وقتی که کارمندان امربا‌المعروف به دکان‌ ما می‌آمدند می‌گفتند با وضو باشید، حجاب  را مراعات کنید.»

کارمندان امر بالامعروف به آنها تاکید کرده بود: «صبح زود نیایید. عصرها هم زودتر به خانه‌ بروید. صدای موسیقی از آرایشگاه شنیده نشود و مشتری‌ها هم باید با حجاب باشند.»

این زن با ابراز نگرانی از محدودیت‌های وضع شده علیه زنان در عرصه‌های شغلی و تحصیلی افزود که اگر دکانش هم بسته شود ناگزیر است افغانستان را ترک کند، زیرا به گفته‌ی وی، « با این همه محدودیت نمی‌شود زندگی کرد.»

جمیله تنها نان‌آور خانواده‌ است که با کودک پنج ماهه‌اش سرکار می‌آید

جمیله کاظمی، در گوشه‌ای دیگر بازار بامیان حدود نه سال می‌شود که دکان آرایشگاه دارد. او از صدور ممنوعیت فعالیت آرایشگاه‌ها هنوز اطلاعی ندارد و این تصمیم برایش قابل باور نیست.

جمیله کاظمی می‌گوید که اگر آرایشگاهش را بسته کند، دیگر کاری برای انجام دادن ندارد و نانی برای خوردن نخواهند داشت. او می‌گوید که با بسته شدن آرایشگاه‌ها شرایط برای او و دیگر زنان سخت می‌شود و همه چیز شان را از دست می‌دهند.

او از دستور مسدود شدن آرایشگاه‌های شان متعجب شده است و تاکید می‌کند که دکان آنها به گونه کامل «یک محیط زنانه است وهیچ مردی حق ورود ندارد.» او افزود که در طول روز پرده دکان شان را هم باز نمی‌گذارند تا کسی از بیرون آنها را نبیند. او تنها نان‌آور خانواده پنج نفری‌اش است و با کودک پنج ماهه‌اش سرکار می‌آید.

در کنار جمیله سه دختر دیگر نیز با او کار می‌کنند که با توقف فعالیت آرایشگاه‌ها آنها هم بیکار می‌شوند.

Getty Images

 

فاطمه و ماه جبین از دیگر زنانی است که در بازار بامیان آرایشگاه دارند.

فاطمه حدود 20 سال سن دارد و پنج سال قبل به این حرفه رو آورده است. او می‌گوید که این تنها راهی است که می‌تواند مصارف تعلیم و تحصیل خود را درآورد و با آن سرپایش بی‌ایستد. او یگانه نان آور خانواده هشت نفری‌اش نیز است.

ماه جبین جعفری نوزده ساله است و فقط یک سال می‌شود که در این بخش فعالیت دارد.  پدر و مادرش کهن سال اند و توانایی کار ندارند. او می‌گوید که دکانش را تنها برای دل خوشی خودش باز نکرده، بلکه خواسته است از این طریق به خانواده‌اش در پیش برد زندگی یاری برساند.

طبق گزارش‌ها، در کل کشور حدود 12 هزار آرایشگاه زنان فعالیت دارند که با بسته شدن این آرایشگاه‌ها حدود 60 هزار زن بیکار و خانه نشین می‌شوند.