17 آوریل 2020  
 ستاگیدیا  

خوش‌بینی به رشد ورزش بایسکل‌رانی در بامیان

خوش‌بینی به رشد ورزش بایسکل‌رانی در بامیان

سمیه امیری

جوانان بایسکل‌ران در بامیان سال گذشته را سالی پردستاورد برای خود می‌خوانند. آنان می‌گویند که در سال گذشته توانسته‌اند این ورزش را هرچه بیشتر در بامیان رشد دهند.

با فراسیدن بهار و فصل گرما، بار دیگر تمرینات بایسکل‌رانی؛ یکی از پرطرفدار‌ترین ورزش‌ها در میان جوانان بامیان آغاز شده است. جوانان بایسکل‌ران بiه‌ویژه دختران این ولایت مصمم هستند تا با تمرینات سخت، در سال جاری بتوانند دستاوردهای بیشتری کسب کنند. آنان با انجام این تمرینات، اهداف دیگری را نیز دنبال می‌کنند.

دختران بامیانی می‌کوشند تا از طریق اشتراک در تمرینات و مسابقات بایسکل‌رانی گامی در جهت اثبات توانمندی زنان بردارند، در عین حالی که پسران جوان سعی می‌کنند تا سایر هم سن و سالان خود را به مبارزه با مواد مخدر و گذراندان اوقات فراغت‌شان با سرگرمی‌های سالم، تشویق کنند.

سلیمه حسینی، یکی از دختران ورزشکار در بامیان، هدفش از اشتراک در تمرینات بایسکل‌رانی را «انتقال پیام آزاد زیستن» به دیگر زنان و دختران می داند: «ما می‌خواهیم این پیام را به دختران و زنان منتقل کنیم که آنان نیز می‌توانند همانند پسران و مردان در هر نوع فعالیتی از جمله تمرینات و مسابقات ورزشی اشتراک کنند.»

نبود امکانات؛ تنها چالش بزرگ

بایسکل‌رانی از شش سال بدینسو در بامیان ترویج شده است. این ورزش در این مدت به‌ویژه در میان دختران علاقه‌مندان زیادی یافته است. بایسکل‌رانی دختران در بامیان با آنکه در ابتدا با مشکلات جدی اجتماعی مواجه شده بود، اینک به یکی از معمول‌ترین ورزش‌ها در این ولایت مبدل شده و از سوی مردم استقبال می‌گردد. دختران بامیانی موفق شده‌اند تا با حمایت خانواده‌های خود، اقدام به ایجاد گروه‌ها و باشگاه‌های بایسکل‌رانی کنند.

مهدی از دیگر جوانان ورزشکار در بامیان می‌گوید که آنان از لحاظ دسترسی به امکانات، مجبور به تحمل مشکلات بسیاری شده‌اند: «ورزشکاران جوان در بامیان به‌جز نبود امکانات هیچ مشکل دیگری ندارند. متاسفانه همین مشکل سبب می‌گردد تا شمار زیادی از جوانان به اعتیاد رو آورند و یا وادار به فرار از کشور شوند.»

میزبانی از مسابقات بدون همکاری دولت

با وجود همه این مشکلات، موضوع امیدوارکننده این است که ورزشکاران بامیان تلاش کرده‌اند تا با هزینه شخصی و در حد توان، برخی از امکانات مورد نیاز خود را فراهم آورند. در نتیجه همین تلاش‌ها بامیان تا کنون مسابقات بزرگی ورزشی از جمله چند دور از مسابقات بین‌المللی بایسکل‌رانی، اسکی و دوش را میزبانی کرده است.

رحمان همدرد، جوانی که سال‌ها با نبود امکانات ساخته و از ورزش دلسرد نشده است، برنامه‌های نهادهای خارجی در زمینه رشد ورزش در بامیان را موثرتر ا اقدامات دولت می‌داند: «برخلاف دولت که هیچ‌گاهی به رشد ورزش در بامیان توجهی نداشته و به هیچ یک از وعده‌های خود در این خصوص عمل نکرده است، در چند سال گذشته بیشترین مسابقات ورزشی در این ولایت با حمایت نهادهای غیر دولتی به‌ویژه موسسات خارجی برگزار شده‌اند.»

علاوه بر این، دیدگاه مثبت گردشگران خارجی نسبت به بامیان مبنی بر برخوداری این ولایت از ظرفیت و فضای مناسب برای رشد رشته‌های مختلف ورزشی، برای نهادهای بیشتری جالب توجه واقع شده است. اداره ورزش بامیان نیز همواره بر حمایت از ورزش تاکید کرده اما تا کنون بدلیل آنچه که نبود بودجه عنوان شده، اقدام مشهودی در این زمینه صورت نداده است.