19 دسامبر 2023  
 ستاگیدیا  

نی: از گرفتاری‌های خبرنگاران جلوگیری گردد

نی: از گرفتاری‌های خبرنگاران جلوگیری گردد

 به دنبال بازداشت روح‌الله سنگر خبرنگار محلی طلوع‌نیوز در ولایت پروان، نی؛ نهاد حمایت‌کننده رسانه‌های آزاد افغانستان، با صدور اعلامیه‌ای به این عمل واکنش نشان داده است.

درین اعلامیه که امروز 28 قوس سال روان به نشر رسیده است، ضمن تایید خبر بازداشت روح‌الله سنگر که در ریاست حج و اوقاف ولایت پروان از سوی مسئولیت امنیتی آن ولایت صورت گرفته است، از اوج‌گیری رفتارهای غیر اصولی در برابر خبرنگاران در مناطق مختلف کشور ابراز نگرانی شده است.

در بخشی از اعلامیه آمده است: ” نی حمایت‌کننده‌ی رسانه‌های آزاد افغانستان از وضعیت پیش‌آمده در برابر خبرنگاران نگران بوده و می‌خواهد تا این وضعیت به ‌حالت عادی برگردد.  نی خواستار رهایی آقای روح الله سنگر می‌باشد و تاکید بر استقلالیت کار خبرنگاری و عدم تشبث در فعالیت رسانه‌های آزاد افغانستان را دارد. از طرفی هم انتظار می‌رود تا کمیسیون بررسی تخلفات و شکایات رسانه‌ای در این زمینه از صلاحیت‌های قانونی‌اش استفاده نموده و از گرفتاری‌های خبرنگاران جلوگیری نماید.

نهاد نی همچنان با یادآوری از افزایش موارد بازداشت و رفتارهای خشونت‌آمیزی که در روزهای اخیر در برابر خبرنگاران اتفاق افتاده است؛ در مورد این رویدادها خواستار وضاحت گردیده است تا خبرنگاران، رسانه‌ها و نهادهای حامی خبرنگاران از خلای اطلاعاتی بیرون آیند.

گفتنی است که بازداشت عبدالرحیم محمدی خبرنگار تلویزیون تمدن در قندهار، بازداشت و محاکمه سلطان‌علی جوادی مدیر مسئول رادیونسیم در ولایت دایکندی، بازداشت ضمیر ظهیر خبرنگار در ولایت پروان، قضایایی هستند که در چند روز اخیر در حوزه کار رسانه‌ای در افغانستان روی داده‌اند.