24 جولای 2023  
 سهیلا حصین  

محرم در بامیان؛ خواست‌ها و نگرانی‌ها چیست؟

محرم در بامیان؛ خواست‌ها و نگرانی‌ها چیست؟

گوشه و کنار جاده‌ها، سر دکان‌ و پایه‌های برق با پرچم‌های سبز، سرخ و سیاه تزئین شده است و برخی کسبه کاران دیگر در حال نصب این گونه پرچم‌ها اند. همان گونه از برخی دکان‌ها صدای نوحه و مداحی بلند است. روز دوم محرم است و من به شهر سری زده‌ام تا همزمان با تجلیل از دهه عاشورا ببینم باشندگان بامیان در محرم امسال خواست‌ها و نگرانی‌های شان چه است.

فاطمه یک باشنده‌ی بامیان برای خریدن پرچم به بازار آمده است. او می‌گوید که باید مردم بتوانند آزادانه مراسم شان را برگزار کنند. وی با توجه به حذف رخصتی روز عاشورا می‌گوید که امسال حس خوبی ندارد.

وزارت کار و امور اجتماعی کابینه حکومت سرپرست ماه اسد سال گذشته رخصتی روز عاشورا و نوروز را از تقویم کشور حذف کرد.

محمد طاهر محمدی، یکی دیگر از باشندگان بامیان می‌گوید که هنوز کدام قید و شرایطی در مورد نحوه‌ی برگزاری مراسم محرم از سوی حکومت محلی برای آنها تذکر داده نشده است و مردم کم کم آمادگی تجلیل محرم را می‌گیرند.

در همین حال نصرالله واعظی، رئیس شورای علمای شیعه مرکز بامیان در گفتگویی با ستاگیدیا می‌گوید که برای برگزاری محرم همچون سال‌های قبل آمادگی‌های لازم گرفته‎ شده است.

واعظی می‌گوید که با علما، مبلغین و هیئت‌های مذهبی صحبت شده است و در این مورد نشستی را با عبدالله سرحدی والی بامیان نیز برگزار کرده‌اند. او می‌افزاید که بخش‌های امنیتی نیز در جریان گذاشته شده‌اند. رئیس شورای علمای شیعه مرکز بامیان می‌گوید که توقع دارد مثل سال‌های گذشته امنیت جلسات روضه خوانی‌ها تامین شود.

با این حال، خوانی رسا، سخنگوی فرماندهی امنیه بامیان به ستاگیدیا می‌گوید که بخش‌های امنیتی تدابیر ویژه خود را برای تامین امنیت مراسم‌های محرم روی دست دارند.

به گفته‌ی رسا، به تمام حوزه‌های امنیتی و فرماندهان‌ ولسوالی‌ها هدایت لازم داده شده است تا با ایجاد بازرسی‌ها در جاهای پرازدحام امنیت مساجد و حسینیه‌ها گرفته شود. او می‌گوید که از مردم نیز خواسته شده است که با نیروهای امنیتی همکاری کنند.