7 سپتامبر 2023  
 فریبا هاشمی  

جاپان 25 میلیون دالر را برای بازسازی و اعمار مکاتب در افغانستان هزینه می‌کند

جاپان 25 میلیون دالر را برای بازسازی و اعمار مکاتب در افغانستان هزینه می‌کند

صندوق وجهی سازمان ملل متحد برای حمایت از کودکان (یونیسف) اعلام کرده که دولت جاپان 25 میلیون دالر را برای اعمار و بهبود زیرساخت‌های 165 مکتب ابتدائیه در افغانستان، اختصاص داده است.

بربنیاد خبرنامه‌ای که روز گذشته (چهارشنبه، 15 سنبله) از سوی این سازمان انتشار یافته، با تطبیق این پروژه محیط آموزشی امن برای 33 هزار کودک در سراسر کشور فراهم خواهد شد.

در خبرنامه افزوده شده که این پول در راستای بازساخت و اعمار صنف‌های درسی، دست‌شویی، دیوارهای احاطوی و مهیاسازی امکانات شستن دست‌ها در مکاتب به مصرف خواهد رسید.

تاکاشی اوکادا، سفیر جاپان در کابل با تاکید بر این‌که «هر طفل حق دارد به مکتب رفته و در محیط امن آموزش ببیند»، گفته که کشورش از «آموزش و رشد دختران و پسران در افغانستان، با ساخت مکاتب و تامین امکانات بهداشتی، حمایت می‌کند.»

براساس آمار ارائه‌شده از سوی یونسیف، در حال حاضر حداقل نیمی از مکاتب افغانستان، صنف‌های درسی کافی ندارند و در 58 درصد از آن‌ها، آب آشامیدنی پاک و مکان‌های مناسب برای شستن دست‌ها وجود ندارد.

آمارهای این سازمان هم‌چنان نشان می‌دهد که برای 249 کودک دانش‌آموز در افغانستان، تنها یک تشناب وجود دارد و فقط 47 درصد مکاتب کشور، دارای دیوار احاطوی هستند.

صندوق وجهی سازمان ملل برای حمایت از کودکان، اعمار چهاردیواری مکاتب را از آن جهت مهم می‌داند که خانواده‌ها، مکاتب دارای دیوار را امن‌تر می‌دانند. به گفته این این سازمان، این امر به‌خصوص بر میزان حضور دختران در مکاتب، نقش مهمی دارد.

فران اکیثا، نماینده یونسیف در افغانستان می‌گوید که «اگر صنف‌های درسی برای کودکان امن و خوش‌آیند باشند، آنان انگیزه بیشتری برای یادگیری پیدا می‌کنند و بدین ترتیب، ثبت‌نام، میزان حضور دانش‌آموزان و فراغت آنان از مکاتب افزایش پیدا می‌کند.»

او اضافه کرده حمایت دولت و مردم جاپان، درست در زمانی که کودکان افغانستان در مسیر آموزش خود با موانع زیادی روبرو هستند، حایز اهمیت فراوان است.

بربنیاد اعلامیه یونسیف، جاپان در سه سال گذشته با سرمایه‌گذاری در بخش تامین آب و امکانات بهداشتی در مکاتب، آموزش معلمان آن‌ها،  خرید واکسین و بهبود روند تغذیه و ایجاد محیط امن برای کودکان افغانستان، به‌صورت پایدار از آنان حمایت کرده است.

پست مدرنیزم (2)
پست مدرنیزم (2)
9 جولای 2024