6 می 2024  
 ستاگیدیا  

در سال 1402، ارزش صادرات افغانستان از دهلیزهای هوایی 145 میلیون دالر بوده است

در سال 1402، ارزش صادرات افغانستان از دهلیزهای هوایی 145 میلیون دالر بوده است

وزارت صنعت و تجارت حکومت سرپرست افغانستان می‌گوید که در سال 1402 خورشیدی، ارزش صادرات هوایی افغانستان به خارج از کشور به 145 میلیون دالر رسیده است.

آخندزاده عبدالسلام جواد سخن‌گوی وزارت صنعت و تجارت می‌گوید که حجم اقلام صادراتی افغانستان از طریق دهلیزهای هوایی کشور در سال 1402 به 247 تن می‌رسد و مواردی چون زعفران، هنگ، میوه تازه، میوه خشک، البسه، نخود، سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی، لوازم آشپزخانه، پوست بز و گاو و نیز قالین به عنوان مهم‌ترین مواد صادراتی کشور بوده‌اند.

به گفته او، هند، امارات متحده عربی، ترکیه، ایران، ازبیکستان، آلمان و کانادا کشورهایی هستند که افغانستان بیشترین صادرات را به آن‌ها داشته است.

با این‌حال، اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری صادرات، با اینکه انجام صادرات از مسیر دهلیزهای هوایی را در رشد و توسعه اقتصادی کشور مهم می‌پندارد، بر کاهش هزینه انتقال کالا ازین طریق، تاکید می‌ورزد.

شماری از بازرگانان کشور نیز آغاز دوباره پروازهای تجارتی و انتقال کالا ازین طریق را در افزایش میزان صادرات از مسیر دهلیزهای هوایی کشور مفید می‌دانند و خواستار ایجاد تسهیلات بیشتر از سوی حکومت هستند.

بازرگانان با اشاره به از سرگیری پروازهای تجارتی، از حکومت می‌خواهند در روند انتقال کالاهای تجارتی به خارج از کشور، با ارائه سبسایدی و کمک هزینه، تاجران را کمک‌کنند تا صادرات به خارج از کشور افزایش یابد.

معلومات ارائه‌شده از سوی وزارت صنعت و تجارت نشان می‌دهد که در سال 1402 خورشیدی، ارزش کالای صادراتی کشور بالغ بر 1.8 میلیارد دالر بوده است که بخشی از آن را صادرات از مسیر دهلیزهای هوایی تشکیل می‌دهد.

افغانستان کشوری محاط به خشکه است و به همین دلیل تاجران هزینه بیشتری را برای انتقال کالاهای تجارتی متحمل می‌شوند و مردم نیز مجبورند کالاهای مورد نیاز شان را با قیمت بالاتری به‌دست آورند.