25 ژوئن 2023  
 سلیمان احمدی  

برگزاری نمایشگاه تولیدات محلی در بامیان؛ اقدامی در راه خلق امید

برگزاری نمایشگاه تولیدات محلی در بامیان؛ اقدامی در راه خلق امید

در تداوم معدود فعالیت­‌های فرهنگی و اقتصادی در بامیان، گشایش و برگزاری نمایشگاه دو روزه تولیدات محلی در این ولایت، گامی هرچند کوچک ولی ارزشمندی است که دریچه­‌های امید و آرزو را به‌روی شهروندان این‌ولایت، به‌خصوص تجارت‌پیشگانی که در حوزه تولید و فروش صنایع دستی، محصولات لبنی و سایر تولیدات محلی مصروفند می­‌گشاید.

این برنامه که به‌­سان گذشته، باز هم با ابتکار و تمویل یکی از موسسات بین‌­المللی (بنیاد آغاخان) و با همکاری ادارات محلی حکومت سرپرست در بامیان تدویر یافته است، از جهات مختلف دارای اثرات مثبت و سودمندی است که باید بدان پرداخته شود.

زمان و موقع بسیار مناسب و کارشناسانه­‌ای برای برگزاری این نمایشگاه در نظر گرفته شده است. در حال حاضر بامیان در فصلی قرار دارد که بیشترین میزان حضور گردش­‌گران و توریست‌­های داخلی و خارجی را تجربه می­‌کند و این امر به‌خوبی می­‌تواند زمینه بسیار عالی معرفی و فروش محصولات عرضه­‌شده در نمایشگاه را فراهم آورده و بدین‌طریق، ارتقای میزان فروش تولیدات، بازاریابی و مارکتینگ مناسبی را شکل دهد.

بالاترین دست­‌آوردی که از تشکل این­‌گونه نمایشگاه‌­ها و بازارهای فرهنگی و اقتصادی می‌­توان توقع داشت، در نهایت این است که گردش‌گران با بخش بزرگی از فرهنگ بامیان آشنا می­‌گردند و بدون تردید آن را به مناطق خودشان منتقل می‌سازند؛ امری که منجر به ایجاد تبادل فرهنگی گردیده و بستر رشد فرهنگی را هموار می­‌سازد. هم‌چنین بهبود سطح درآمد و عواید مردم و خانواده­‌ها، دست‌­آورد مهم دیگری است که می‌­توان توقع داشت. در شرایطی که بحران اقتصادی به‌گونه فراگیر مردم افغانستان را رنج می‌­دهد و آنان را در تنگنا قرار داده است، گشوده شدن هر روزنه­‌ای ولو کوچک و ناچیز، تداوم زندگی را ممکن می­‌سازد و امید و آرزو برای آینده را در دل­‌های آکنده از یاس و خستگی، حتی اگر شده برای چند روز دیگر، زنده نگه‌می‌­دارد. بدین‌لحاظ، امید می‌روند که نهادهای بین­‌المللی و ادارات محلی حکومت سرپرست، اقدامات بیشتر این‌چنینی را طرح و تکرار کنند تا بامیان بار دیگر شاهد شور و شکوه تاریخی خویش باشد.