1 فوریه 2021  
 محمداسحاق حسینی  

جنرال مراد پس از مشورت با ساکنان بامیان به بهسود می‌رود

جنرال مراد پس از مشورت با ساکنان بامیان به بهسود می‌رود

جنرال مرادعلی مراد، یکی از فرماندهان پیشین ارتش، صبح امروز همراه با شمار دیگری از جنرالان بازنشسته و متنفذان مردمی وارد بامیان شده و قرار است پس از مشورت با ساکنان این ولایت، به حصه اول بهسود سفر کند.

آقای مراد امروز پس از ورود به بامیان در یک نشست خبری گفت: «ما گفته بودیم که اگر به قضیه بهسود رسیدگی صورت نگیرد، عاملان آن مجازات نشوند، به سلب آزادی مردم پایان داده نشود و قناعت خانواده‌های شهدا و زخمی‌ها حاصل نگردد، از بامیان که مرکز اقتدار و عزت مردم ما است، به بهسود رفته و از آن‌جا با متقلبین و کسانی که از مردم برای خود سپر انسانی ساخته‌اند، سخن خواهیم گفت.»

او افزود که حکومت باید به قضیه بهسود به‌صورت فوری رسیدگی می‌کرد: «برای ما بسیار سنگین تمام شد که حکومت صدای مردم را ناشنیده گرفته و در اعزام هیات به بهسود و مجازات عاملان کشتار افراد ملکی در این ولسوالی، تعلل می‌کند.»

به دنبال تیراندازی نیروهای امنیتی تحت فرمان الله‌داد فدایی، فرمانده پلیس میدان‌وردک به تجمع مردمی در ولسوالی حصه اول بهسود که با واکنش‌های گسترده‌ای از جانب ساکنان مناطق مرکزی و شمار زیادی از چهره‌های سیاسی مواجه شد، برخی از مقام‌های دولتی اعلام کردند که هیاتی برای بررسی این رویداد به بهسود می‌رود.

روز جمعه (10 دلو) سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری و وزارت داخله با انتشار پیام‌هایی گفتند که به‌زودی هیات با صلاحیتی به بهسود فرستاده می‌شود. صبح روز گذشته (12 دلو) شورای امنیت ملی با انتشار اعلامیه‌ای تایید کرد که این هیات به میدان‌وردک رفته است. این شورا دقایقی بعد با نشر اعلامیه دیگری از بازگشت هیات اعزام‌شده به کابل خبر داد و دلیل آن را وضعیت نامناسب جوی در میدان‌وردک خواند.

با این حال جنرال مراد گفته است که تمامی اعمال هیاتی که به بهسود اعزام می‌شود را «دقیقه به دقیقه» تحت نظر خواهد داشت. این جنرال سابقه‌دار ارتش تاکید کرده که بیشتر از این نمی‌تواند در قبال کشتار افراد ملکی بی‌تفاوت باشد و پس از دیدار زخمی‌های منتقل‌شده به بامیان، از بزرگان مردمی در این ولایت خواهد خواست تا در یک جلسه بزرگ مشورتی، در مورد «سرنوشت مناطق مرکزی» تصمیم بگیرند.

سفر جنرال مراد به بامیان درحالی صورت می‌گیرد که بر بنیاد برگزارش‌ها از حصه اول بهسود، وضعیت در این ولسوالی هر لحظه رو به وخامت می‌رود. مهدی راسخ، نماینده میدان‌وردک در مجلس نمایندگان تایید کرده که که دولت برخلاف درخواست مردم مبنی بر فراخواندن نیروهای امنیتی مستقر در بهسود، شماری از کماندوهای ارتش را نیز به این ولسوالی اعزام کرده است.