3 آگوست 2021  
 سمیه امیری  

امیدواری‌ها به رشد اقتصادی بانوان بامیان با فروش محصولات لبنی

امیدواری‌ها به رشد اقتصادی بانوان بامیان با فروش محصولات لبنی

شماری از بانوان بامیانی که از چندین سال بدین‌سو به تولید محصولات لبنی مصروفند، از افزایش میزان فروش قروت در بازارهای داخل کشور ابراز خوشبینی می‌کنند. آنان می‌گویند که بدین دلیل، درآمد سالانه شان از دام‌پروری بیشتر شده است.

قروت یکی از بهترین و معروف‌ترین محصولات لبنی مناطق مرکزی کشور به خصوص بامیان است که از دوغ جوشانده تهیه می‌گردد. بانوان بامیانی با جوشاندن شیر مواشی در چند مرحله، به آن شکل نیمه جامد می‌دهند و سپس در داخل سبدهای مخصوص و به شکل‌های مختلف خشک می‌کنند.

فاطمه، یکی از تولیدکنندگان قروت در بامیان در مورد طرز تولید این محصول پرفروش گفت: “ابتدا شیر را می‌دوشیم و سپس آن را گرم کرده و مایه می‌کنیم تا تبدیل به ماست شود، در گام بعدی ماست را دوغ می‌سازیم و قروت را از آن تولید می‌کنیم.”

قروت به ویژه در فصل تابستان در کل مناطق مرکزی افغانستان از جمله بامیان تولید می‌گردد. این محصول لبنی در فصل زمستان که شیر و دوغ کمیاب می‌شوند، با قیمت بیشتری به بازار عرضه می‌گردد. در حال حاضر هفت کیلو قروت بسته به تازگی آن از 1200 تا 2000 افغانی در بازار بامیان به فروش می‌رسد. بانوانی که در تولید این محصول مهارت دارند، می‌گویند که سالانه از شیر حدود سی راس گوسفند، بیست سیر قروت بدست می‌آورند.

فاطمه می‌گوید که بانوان در بسیاری از روستاهای بامیان، بخشی از مصارف خانواده‌شان را از طریق فروش قروت تامین می‌کنند: “از مفاد به‌دست‌آمده از فروش قروت، بسیاری از ضروریات خانواده از جمله بخشی از مواد خوراکی مورد نیاز را خریداری می‌کنیم.”

این محصول لبنی یکی از سوغاتی‌های با ارزش برای سایر ولایات و حتا خارج کشور نیز محسوب می‌گردد. اکثر گردشگران داخلی که به بامیان می‌آیند و نیز آنانی که از بامیان به مقصد سایر مناطق سفر می‌کنند، قروت را به عنوان سوغات برای دوستان خود می‌برند.

بانوان بامیانی، چندین نوع غذا از جمله قروتی را نیز با استفاده از قروت تهیه می‌کنند. این غذا در میان بامیانی ها طرفداران زیادی دارد.

خورشید حسینی، یکی از فروشندگان محصولات لبنی در بازار بامیان می‌گوید که در صورت حمایت دولت از تولید این نوع محصولات، رشد اقتصادی بانوان در این ولایت سرعت بیشتری خواهد یافت: “چنانچه دولت کاری در این زمینه انجام دهد، دام‌پروری رشد خواهد کرد، تولید محصولات لبنی افزایش خواهد یافت و بدین طریق وضعیت اقتصاد بانوان نیز رو به بهبود خواهد نهاد.”

بانوان بامیانی سه نوع قروت از دوغ تهیه شده از شیر گاو، گوسفند و بز تهیه می‌کنند که از این میان، قروت تولید شده از شیر گوسفند، بهترین نوع این محصول شناخته شده و طرفداران زیادی در سراسر افغانستان دارد.

مصرف قروت هرچند بدون آگاهی از فواید آن صورت می‌گیرد، اما شماری از داکتران گفته‌اند که این محصول لبنی حاوی مقادیر زیادی ویتامین دی است و با افزایش جذب کلیسیم، از ابتلای انسان‌ها به برخی از انواع سرطان مربوط به سیستم هاضمه جلوگیری می‌کند. هم‌زمان گفته شده است که مصرف قروت در استحکام استخوان‌های بدن نیز موثر است.