24 ژانویه 2021  
 نظیفه حیدری  

ده‌ها شهروند افغانستان از زندان‌های دبی آزاد شدند

ده‌ها شهروند افغانستان از زندان‌های دبی آزاد شدند

وزارت خارجه اعلام کرده است که 21 شهروند افغانستان که در زندان‌ها و توقیف‌خانه‌های دبی به‌بسر می‌بردند، امروز آزاد شده‌اند. آنان پس از آزاد شدن به افغانستان بازگشته‌اند.

در اعلامیه‌ای که بعد از ظهر امروز یک‌شنبه (5 دلو) از سوی وزارت خارجه انتشار یافته، آمده است که این افراد در نتیجه سعی و تلاش جنرال قونلسگری افغانستان در دبی و همکاری نهادهای عدلی و قضایی امارات متحده عربی، رها شده‌اند. بر بنیاد اعلامیه، هزینه بازگشت این افراد به افغانستان را وزارت خارجه این کشور پرداخته است.

در اعلامیه گفته شده که در نتیجه تلاش‌های پیگیر و مداوم دستگاه دیپلوماسی افغانستان، طی چند ماه گذشته 210 تن از شهروندان افغانستان از زندان‌های دبی آزاد شده و به کشور بازگشت داده شده‌اند. تا کنون دلیل زندانی شدن این افراد مشخص نیست و وزارت خارجه نیز در این مورد چیزی نگفته است.

شمار زیادی از شهروندان افغانستان با بدترشدن وضعیت در کشور و افزایش ناامنی در سال‌های اخیر، راه مهاجرت را در پیش گرفته و به کشورهای مختلف درخواست پناهندگی داده‌اند.  بر بنیاد برخی گزارش‌ها عده‌ای از این افراد هرازگاهی دست به ارتکاب انواعی از جرائم در این کشورها می‌زنند، چیزی که دید منفی‌ای را نسبت به پناهندگان افغانستان در میان شهروندان دیگر کشورها ایجاد کرده است.