23 ژانویه 2021  
 عبدالله نصرت  

توزیع بیش از 14 هزار شناسنامه الکترونیک در بامیان؛ شکایت مردم از کمبود «مراکز توزیع»

توزیع بیش از 14 هزار شناسنامه الکترونیک در بامیان؛ شکایت مردم از کمبود «مراکز توزیع»

مسئولان در اداره احصائیه و معلومات بامیان می‌گویند که در جریان سال جاری خورشیدی، 45514 درخواست دریافت شناسنامه الکترونیک را از سوی شهروندان این ولایت دریافت کرده‌اند. به گفته آنان، تا کنون به بیش از 14 هزار نفر در بامیان شناسنامه الکترونیک توزیع شده است.

خدیجه مرادی، رئیس اداره احصائیه و معلومات بامیان امروز شنبه (4 دلو) به خبرگزاری ستاگیدیا گفت که توزیع شناسنامه‌های الکترونیک با استقبال گسترده‌ای جانب شهروندان این ولایت مواجه شده است.

بانو مرادی افزود که از میان تمامی درخواست‌های ارائه‌شده به این اداره، کار ثبت اطلاعات بایومتریکی 26774 نفر به پایان رسیده است: «14375 نفر شناسنامه دریافت کرده‌اند و کار طی مراحل امور مربوط به شناسنامه 18449 تن دیگر جریان دارد.»

آغاز روند توزیع شناسنامه‌های الکترونیک در افغانستان با جنجال‌هایی به همراه بود که تا کنون نیز حل نشده‌اند. قریب به تمام گروه‌های سیاسی افغانستان با درج کلمه «افغان» به عنوان هویت کل شهروندان کشور و استفاده از تصویر شتر به عنوان «نماد ملی» در این شناسنامه‌ها مخالفت کرده بودند.

این مخالفت‌ها تا مرز بستن دروازه‌های مراکز توزیع شناسنامه‌های الکترونیک از سوی شهروندان در برخی از ولایات پیش رفت. روند توزیع این شناسنامه‌ها در بامیان اما به مشکلی از جانب شهروندان برنخورده و تا کنون ادامه یافته است؛ چیزی که از سوی شماری از فعالان مدنی و فرهنگی این ولایت به «بی‌تفاوتی مردم در قبال دفاع از هویت‌شان» تعبیر شده است.

تنها انتقاد شهروندان بامیان از این روند، کمبود مراکز توزیع و ضعف کارمندان این مراکز در ثبت و طی مراحل اطلاعات بایومتریکی متقاضیان شناسنامه الکترونیک است.

علی‌جمعه یکی از شهروندان بامیان به ستاگیدیا گفت که مردم مجبورند برای دریافت شناسنامه خود ماه‌ها انتظار بکشند: «علاوه براین، در ولسوالی‌ها هیچ مرکزی برای توزیع شناسنامه‌های الکترونیک وجود ندارد. مردم ناگزیر هستند تا برای دریافت شناسنامه‌شان بارها میان مرکز بامیان و ولسوالی‌های آن رفت‌وآمد کنند.»

با این حال، رئیس اداره احصائیه و معلومات بامیان می‌گوید که این مشکل مردم به‌زودی حل می‌گردد: «دو مرکز توزیع دیگر در ولسوالی‌ یکه‌ولنگ شماره 1 و مرکز بامیان قبل از سال نو ایجاد خواهند شد.»

به گفته او؛ ممکن است نظر به تقاضای مردم، مراکز توزیع شناسنامه‌های الکترونیک در شماری دیگر از ولسوالی‌های بامیان نیز گشایش یابند.

بالا گرفتن اختلاف‌ها بر سر چگونگی توزیع شناسنامه‌های الکترونیک باعث شد که مجلس نمایندگان افغانستان نیز به این موضوع واکنش نشان دهد. این مجلس در 7 عقرب سال جاری به طرح تعدیل این شناسنامه‌ها رای تایید داد و خواستار توقف روند توزیع آن تا زمان حل «موارد اختلافی» گردید.

طرح تعدیل شناسنامه‌های الکترونیک، حذف قومیت و کلمه «افغان» و درج نام مادر به شکل اختیاری در این شناسنامه‌ها را شامل می‌گردد. مجس نمایندگان افغانستان در آن زمان گفته بود که وقتی در شناسنامه «جمهوری اسلامی افغانستان» ذکر می‌گردد، دیگر نیازی به اضافه کردن کلمه «افغان»، «ملت» و «ملیت» نیست.

با این‌همه دولت افغانستان نه تنها روند توزیع شناسنامه‌های الکترونیک را متوقف نکرده، بلکه در برخی موارد اجرای کارهای مردم در شماری از ادارات دولتی را مشروط به داشتن این شناسنامه کرده است. این امر با انتقادهای گسترده‌ای از سوی شهروندان و سیاسیون کشور روبرو شده است. به باور آن‌ها دولت سعی دارد تا هویت یک «گروه قومی» را بر همه تحمیل کند.