3 جولای 2023  
 راحله سلطانی  

شورای علمای شیعه بامیان، خواستار افزایش کمک‌های بشردوستانه به شهروندان مناطق مرکزی شد

شورای علمای شیعه بامیان، خواستار افزایش کمک‌های بشردوستانه به شهروندان مناطق مرکزی شد

شورای علمای شیعه مرکز بامیان اعلام کرده است که سارا دیمول، رئیس دفتر هیات معاونت سازمان ملل متحد در زون مرکزی افغانستان، روز گذشته با اعضای این شورا دیدار و گفتگو کرده است.

در خبرنامه‌ای که روز گذشته (یک‌شنبه، 11 سرطان) از سوی این شورا انتشار یافته، آمده که بررسی وضعیت اجتماعی و تامین حقوق مدنی و سیاسی شیعیان افغانستان در ساختار حکومت سرپرست، محور بحث در این دیدار بوده است.

بربنیاد خبرنامه، شورای علمای شیعه از خشک‌سالی‌های پی‌هم در مناطق مرکزی کشور ابراز نگرانی کرده و از یوناما خواسته تا در هماهنگی با نهادهای امدادرسان بین‌المللی، زمینه افزایش کمک‌های بشردوستانه به شهروندان این مناطق را فراهم سازد.

این موضوعات درحالی در این دیدار مطرح شده است که میزان کمک‌های بشردوستانه بین‌المللی به شهروندان بامیان، از چندی بدینسو به شدت کاهش یافته است. سازمان جهانی غذا، علت این امر را کمبود بودجه عنوان کرده است؛ چیزی که نگرانی‌ها در خصوص وقوع فاجعه بشری در افغانستان را تقویت می‌کند.

در جانب دیگر، هزاره‌ها و شیعیان افغانستان به لحاظ سیاسی به انزوا رفته‌اند. در حال حاضر هیچ هزاره‌ای در میان سرپرست‌وزیران حکومت سرپرست حضور ندارد. افزون براین، وزارت تحصیلات حکومت سرپرست، حتا تدریس فقه جعفری در دانشگاه بامیان را متوقف کرده است.

هرچند جامعه جهانی، همواره بر تشکیل حکومت فراگیر در افغانستان تاکید کرده و آن را اساسی‌ترین شرط برای به‌رسمیت‌شناسی حکومت سرپرست می‌داند، اما به‌تازگی یکی از سخنگویان این ساختار گفته است که «قدرت را با دیگران تقسیم نخواهند کرد».