26 آگوست 2023  
 فریبا هاشمی  

اعلام نتایج المپیاد بین‌المللی اخترشناسی؛ طرح افغانستان مقام اول را کسب کرد

اعلام نتایج المپیاد بین‌المللی اخترشناسی؛ طرح افغانستان مقام اول را کسب کرد

در شانزدهمین دورالمپیاد بین‌المللی اخترشناسی و اخترفزیک، طرح ارائه‌شده از سوی دختران ستاره‌شناس افغانستانی، مقام نخست را از آن خود کرده است. این نخستین بار است که افغانستان در این المپیاد اشتراک می‌کند.

در این دور از این المپیاد که از 10 تا 20 آگست در سه بخش تئوری، ترصد و تحلیل داده‌های اخترشناسی در شهر کراکوف لهستان برگزار شده بود، افغانستان با 53 کشور دیگر به رقابت پرداخت.

افغانستان درحالی در بخش طرح در جایگاه نخست این رقابت ایستاد که به دلیل عدم صدور ویزا برای اعضای تیم این کشور، تنها آمنه کریمیمان، بنیان‌گذار انجمن نجومی «کیهانه»، توانست به نمایندگی از کشور در محفل اعلام نتایج این المپیاد حضور یابد.

انجمن کیهانه در حساب کاربری فیسبوک خود از این‌که لهستان «بنابر ملاحظات سیاسی از صدور ویزا برای تیم افغانستان خودداری کرده» ابراز تاسف کرده است. این انجمن تاکید کرده که در صورت صدور ویزا، تیم افغانستان شانس عبور از آزمون این المپیاد جهانی را داشت.

المپیاد بین‌المللی نجوم و اخترفزیک، همه ساله با اشتراک دانش‌آموزان نخبه‌ای از ده‌ها کشور جهان برگزار می‌شود. سابقه راه‌اندازی این المپیاد به سال 2007 برمی‌گردد که اولین دور آن از ماه نوامبر تا دسامبر این سال در تایلند برگزار شد.

تیم افغانستان درحالی در نخستین دور اشتراک خود در این المپیاد به نتیجه قابل توجهی دست یافته که کار و آموزش زنان و دختران در کشور در جریان دو سال گذشته با ممنوعیت مواجه بوده است.

آنان در حال حاضر حتا قادر به سفر تحصیلی به خارج از کشور نیستند. روز چهارشنبه هفته گذشته (1 سنبله)، مسئولان فرودگاه کابل، مانع پرواز 100 دختر دانشجویی شدند که قرار بود برای ادامه تحصیل به امارات متحده عربی سفر کنند.