9 ژوئن 2023  
 ذبیح‌الله حیدری  

یک بنیاد خیریه عروسی دسته جمعی 17 زوج را در بامیان برگزار کرد

یک بنیاد خیریه عروسی دسته جمعی 17 زوج را در بامیان برگزار کرد

بنیاد خیریه «کوثر القرآن» عروسی 17 زوج را در بامیان روز گذشته به گونه دسته جمعی برگزار کرد.

محمدرضا رضایی، یکی از اعضای این بنیاد روز پنج‌شنبه، 18 جوزا به خبرنگاران گفت که این محفل سومین برنامه‌ای است که در بامیان راه اندازی کرده‌اند. رضایی گفت که تلاش دارند با کمترین هزینه و با بهترین امکانات کسانی را که به دلیل ضعف اقتصادی نمی‌توانند عروسی کنند، برای شان محفل بگیرند.

او افزود که تاهنوز توانسته‌اند مراسم عروسی دسته جمعی 386 زوج را در شهرهای کابل و بامیان برگزار کنند. به گفته‌ی وی، درخواست‌ها از هرات، غزنی، مزار و نیلی نیز برای راه‌اندازی محفل دسته جمعی عروسی زیاد است، اما هنوز در آن شهرها موفق نشدند چنین برنامه‌ای برگزاری کنند.

با این حال، عبدالروف که امروز محفل عروسی‌اش برگزار می‌شود، از راه‎اندازی چنین برنامه‌هایی ابراز خوشحالی می‌کند. او می‌گوید دو سال نامزد بود و به دلیل فقر نمی‌توانست محفل عروسی‌اش را برگزار کند.

محمد دانش که پسرش محفل عروسی‌اش برگزار شده است، نیز می‌گوید این برنامه فرصتی خوبی را برای کسانی که فقیر هستند، مهیا می‌کند. او گفت که اگر این محفل به مصرف شخصی‌اش برگزار می‌شد مجبور بودند تا دو لگ و 50هزار افغانی مصرف کنند.

عبدالروف دو سال نامزد بود تا اینکه در عروسی دسته جمعی اشتراک کرد. عکس: ذبیح‌الله حیدری، ستاگیدیا

اما شرایط حضور در عروسی‌های دسته جمعی چه است؟ محمدعلی احمدی، عضو بنیاد «خیریه‌الکوثرالقرآن» در ولایت بامیان می‌گوید که آغاز ثبت نام را به «علما و افراد سرشناس» منطقه اطلاع می دهند تا افراد مستحق را برای آنها معرفی کنند.

احمدی به ستاگیدیا گفت: «ما از جوان معرفی شده تعهد می‌گیریم که فقیر استن و ازدواج دوره اول شان باشد و در خانه دیگر مراسم نگیرد. دوباره خانه‌های آنها را هم بررسی می‌کنیم.»

او تاکید کرد که از هر فرد 10هزار افغانی ضمانت می‌گیرند تا اگر یکی از شرایط بنیاد را نقض کرد، جریمه شوند. اما اگر طبق شرایط بود پول شان را پس داده می‌شود. او گفت که برای هر فرد «جهیزیه مختصر» در نظر گرفته‌اند، اما ارزش و مقدار آن را مشخص نکرد.

بنیاد کوثر القرآن تاهنوز مراسم عروسی 386زوج را در کابل و بامیان برگزار کرده‌است. عکس: ذبیح‌الله حیدری، ستاگیدیا

این در حالی است که جوانان زیادی به دلیل مصرف بالای طویانه و محفل عروسی نتوانند ازدواج کنند. با وجودی‌که تلاش‌هایی برای کاهش این مصارف و کاهش گله/ قلین در برخی شهرها و روستاها صورت گرفته است، اما هنوز نتیجه‌ای درازمدت و درستی نداشته است.