13 ژانویه 2021  
 عبدالله نصرت  

وزارت اطلاعات و فرهنگ: تهدیدات علیه خبرنگاران در دوماه گذشته تشدید شده است

وزارت اطلاعات و فرهنگ: تهدیدات علیه خبرنگاران در دوماه گذشته تشدید شده است

وزارت اطلاعات و فرهنگ تایید کرده است که در دو ماه گذشته ده‌ها مورد تهدید در برابر خبرنگاران در نقاط مختلف کشور به ثبت رسیده است. این وزارت گفته است که تهدیدات علیه خبرنگاران، هم‌زمان با ترورهای هدفمند رسانه‌گران و فعالان مدنی افزایش یافته است.

در اعلامیه‌ای که صبح امروز از سوی وزارت اطلاعات و فرهنگ انتشار یافته، آمده است که ترورهای هدفمند و انفجار ماین‌های مقناطیسی به ویژه در کلان‌شهرهای افغانستان، بیشتر از نیروهای امنیتی، کارمندان ادارات دولتی، فعالان مدنی و خبرنگاران قربانی گرفته است.

در دوماه گذشته نزدیک به ده فعال مدنی و خبرنگار در افغانستان کشته شده‌اند. پیشتر امرالله صالح معاون نخست ریاست‌جمهوری گفته بود که طالبان در تک‌تک این ترورها دست دارند.

گروه طالبان اما، با نشر اعلامیه‌ای گفته است که در این ترورها دخیل نیست. این گروه گفته بود که عالمان دینی، فعالان مدنی و خبرنگاران از اهداف نظامی آن‌ها به شمار نمی‌روند.

نهادهای مدافع حقوق بشر و حامی رسانه‌ها نیز از ترور هدفمند خبرنگاران و فعالان مدنی ابراز نگرانی کرده‌اند. به گفته این نهادها، افغانستان در سال ۲۰۲۰ در ردیف پنج کشور خطرناک برای خبرنگاران و رسانه‌گران قرار گرفته است.

با این حال، این نهادها از حکومت افغانستان و نهادهای امنیتی این کشور خواسته‌اند که از تمام توان خود برای تامین امنیت خبرنگاران و فعالان مدنی استفاده کنند.