26 ژانویه 2021  
 نظیفه حیدری  

معاون سیاسی طالبان به ایران رفت

معاون سیاسی طالبان به ایران رفت

ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی گروه طالبان و رئیس دفتر این گروه در قطر امروز سه‌شنبه (7 دلو) به ایران رفته است. این سفر به دعوت رسمی این کشور صور گرفته است.

محمدنعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در پیامی در تویتر نوشته است که ملا برادر و هیات همراهش با شماری از مقام‌های ایرانی دیدار خواهند کرد. او گفته است که در این دیدارها، در خصوص وضعیت مهاجران در ایران، روابط این کشور با افغانستان و اوضاع سیاسی و امنیتی کنونی افغانستان بحث صورت گیرد.

این دومین سفر ملا برادر به ایران در دو سال گذشته است. او در ماه قوس سال گذشته همراه با هیاتی از طالبان به ایران رفت و با جواد ظریف وزیر خارجه این کشور دیدار و گفتگو کرد. پیش از آن نیز یک هیات چهارنفری طالبان به ریاست عبدالسلام حنفی، عضو دفتر سیاسی طلبان در قطر به تهران رفته و با وزیر خارجه و برخی دیگر از مقام‌های دولتی این کشور دیدار کرده بود.

ایران این دیدارها را «ادامه تلاش‌های این کشور برای بازگشت صلح به افغانستان» عنوان کرده بود. مقام‌های دولتی افغانستان و شهروندان این کشور اما نسبت به این دیدارها واکنش‌های تندی نشان دادند. صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست‌جمهوری در آن‌زمان، گفته بود که «طالبان خطر جدی برای امنیت منطقه و جهان به شمار می‌رود و به همین دلیل میزبانی از این گروه، به‌ویژه برای حکومت افغانستان که خواهان روباط حسنه با همسایه‌ها است، خلاف تمام اصول و روابط میان کشورها است.»

شهروندان افغانستان دیدار مقام‌های ایرانی با اعضای گروه طالبان را «مشروعیت‌بخشی» به این گروه در برابر دولت افغانستان خوانده‌اند. ایران در عین حال، متهم به حمایت مالی و تسلیحاتی از گروه طالبان و برخی گروه‌های تروریستی دیگر به‌خصوص در حوزه غرب افغانستان است، اما مقام‌های ایرانی همواره این اتهام را رد کرده‌اند.