16 ژانویه 2021  
 محمدامان احمدی  

شورای امنیت ملی: کاهش نیروهای امریکایی تاثیری بر وضعیت جنگ ندارد

شورای امنیت ملی: کاهش نیروهای امریکایی تاثیری بر وضعیت جنگ ندارد

دفتر شورای امنیت ملی اعلام کرده است که کاهش شمار نیروهای امریکایی در افغانستان، هیچ‌گونه اثر منفی بر وضعیت جنگ در این کشور نخواهد داشت. این شورا گفته است که در حال حاضر بیشتر عملیات‌ها توسط قوای نظامی افغانستان راه‌اندازی می‌شوند.

رحمت‌الله اندر، سخن‌گوی شورای امنیت ملی کشور امروز در یک پیام ویدیویی گفته است که با توجه به همین موضوع، افزایش و کاهش در تعداد نیروهای خارجی در افغانستان، تاثیری بر چگونگی اوضاع جنگی نخواهد داشت.

وزارت دفاع امریکا دیروز با انتشار پیامی در تویتر، از کاهش نیروهای این کشور در افغانستان به 2500 تن خبر داده بود. هم‌زمان کاخ سفید گفته بود که رقم نیروهای امریکایی در افغانستان به پایین‌ترین حد خود در 19 سال اخیر رسیده است.

ظاهرا این اقدام در راستای تطبیق توافق‌نامه‌ای که سال گذشته میان امریکا و گروه طالبان در دوحه قطر به امضا رسیده بود، صورت یافته است. گروه طالبان از این اقدام امریکا استقبال کرده و آن را گامی موثر در راستای اجرایی‌سازی این توافق‌نامه خوانده است.

محمدنعیم، سخن‌گوی دفتر سیاسی طالبان می‌گوید که عملی‌شدن این توافق‌نامه، تامین‌کننده نفع هردو جانب است. او تاکید کرده است که طالبان به تعهدات خود که در توافق‌نامه میان این گروه و امریکا درج شده است، پابند خواهد ماند.

شمار نیروهای امریکایی در افغانستان درحالی از 4500 تن به 2500 نفر کاهش یافته است که دور دوم گفتگوهای صلح میان طالبان و دولت افغانستان در دوحه قطر آغاز شده است. هم‌زمان با این گفتگوها، فعالیت گروه تروریستی طالبان در سراسر افغانستان تشدید شده است.

با این حال، وزارت دفاع امریکا، حضور همین تعداد نیروهای امریکایی در افغانستان را نیز در زمینه مبارزه با تروریزم، حمایت از نیروهای امنیتی افغان و استقرار صلح در این کشور، موثر خوانده است.