7 فوریه 2021  
 ستاگیدیا  

نخستین محموله واکسین کرونا به افغانستان تحویل داده شد

نخستین محموله واکسین کرونا به افغانستان تحویل داده شد

وزارت صحت عامه کشور اعلام کرده است که نخستین محموله واکسین کرونا که از سوی کشور هند به افغانستان اهدا شده را دریافت کرده است. این محموله شامل 500 هزار دوز واکسینی است که در هند ساخته شده است.

در خبرنامه‌ای که امروز یک‌شنبه (19 دلو/7 فبروری) از سوی این وزارت نشر شده، آمده است که با این مقدار واکسین، 250 هزار نفر در کشور با اولویت‌دهی به کارمندان مراکز صحی/درمانی و افراد در معرض خطر، در برابر ویروس کرونا واکسینه خواهند شد.

بر بنیاد خبرنامه، وحید مجروح، سرپرست وزارت صحت عامه، واکسین کمک‌شده را در راستای مبارزه با ویروس کرونا در کشور موثر خوانده است. آقای مجروح هم‌چنان از تلاش‌های این وزارت در راستای واکسینه کردن 20 درصد از شهروندان کشور در برابر ویروس کرونا تا شش ماه آینده خبر داده است.

او با تاکید بر این‌که کشورهای کمک‌کننده به افغانستان، واکسین کرونا را برای 40 درصد دیگر از شهروندان کشور نیز فراهم خواهند کرد، گفته که محموله دریافت‌شده واکسین کرونا به بهترین وجه نگهداری خواهد شد: «وزارت صحت عامه، بهترین سیستم زنجیره سرد را برای نگهداری واکسین در سطح منطقه دارد که از ظرفیت نگهداری 5 میلیون دوز واکسین برخوردار است.»

بر اساس اظهارات او، افغانستان نخستین کشور در سطح منطقه است که بیشترین دادخواهی را برای فراهم‌سازی واکسین کرونا انجام داده و بهترین طرح را برای تطبیق واکسین کرونا را که از سوی شرکای صحی بین‌المللی آن مورد تقدیر گرفته، تهیه کرده است.

از سوی دیگر راگورام، شارژدافیر سفارت هند در کابل، در هنگام تحویل‌دهی محموله واکسین کرونا به وزارت صحت عامه، از ادامه همکاری‌های کشورش در امر مبارزه با کرونا در افغانستان خبر داده است.

نخستین محموله واکسین کرونا در حالی به افغانستان رسیده که بر اساس گفته‌های مسئولان در وزارت صحت عامه، روند ابتلا به کرونا در کشور سیر نزولی را اختیار کرده است. بر اساس آمار ارائه‌شده از سوی این وزارت، تا کنون 55 هزار  و 305 تن رسیده که از این میان 2 هزار و 413 بیمار جان باخته و 48 هزار و 41 نفر بهبود یافته‌اند.