26 دسامبر 2023  
 ستاگیدیا  

ساختمان لیسه پسرانه قاضان در مرکز بامیان به بهره‌برداری سپرده شد

ساختمان لیسه پسرانه قاضان در مرکز بامیان به بهره‌برداری سپرده شد

کار اعمار ساختمان لیسه ذکور قاضان در دره فولادی مرکز ولایت بامیان، با هزینه 381 هزار دالر امریکایی، به اتمام رسیده و مورد بهره‌برداری قرار گرفت. این پروژه که توسط کمیساری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان تمویل گردیده است، امروز با حضور مقامات حکومت محلی، نهاد تمویل کننده، اعضای شورای علما و اقشار مختلف مردمی گشایش یافت.

دفتر مطبوعاتی ولایت بامیان، با نشر اعلامیه‌ای نگاشته است که مولوی عبدالله سرحدی والی بامیان، در مراسم افتتاح و بهره‌برداری این پروژه، با ابزار سپاس‌گزاری از نهاد تمویل‌کننده، از دانش‌آموزان و مردم محل خواسته است تا در مسیر به دست‌آوردن علم و دانش تلاش نموده و به درجات بالای علمی و تخصصی دست یابند.

اعلامیه همچنان به نقل از والی بامیان آورده است: “ما خواهان تعلیم و تحصیل فرزندان این وطن در چارچوب اصول اسلامی هستیم. امارت اسلامی افغانستان خواستار یک جامعه مترقی، مستقل و آزاد است و ما نیز تلاش داریم تا زمینه فراگیری دانش و تکنالوژی روز را بیشتر از گذشته برای فرزندان این وطن در چارچوب ارزش‌های اسلامی و فرهنگی کشور فراهم نماییم.”

در بخش دیگری از اعلامیه آمده است که ساختمان لیسه پسرانه قاضان فولادی، در کنار آنکه دارای 12 صنف درسی، 2 صنف ویژه آموزش کمپیوتر و آزمایش‌گاه، 2 اتاق مخصوص امور اداری و یک اتاق محافظ می‌باشد، به میز و چوکی، سیستم برق آفتابی، وسایل بازی و تفریح و نیز میدان والیبال تجهیز شده و در دو منزل به شکل معیاری ساخته شده است.

کمبود تعمیرهای مکاتب، یکی از چالش‌های اصلی در معارف بامیان به شمار می‌رود که دشواری‌های بی‌شماری را به خصوص در فصل سرما و گرما برای دانش‌آموزان ولایت بامیان به میان می‌آورد.