7 می 2023  
 ستاگیدیا  

آزمایش‌ محصولات آرایشی بر روی حیوانات در بریتانیا از سر گرفته می‌شود

آزمایش‌ محصولات آرایشی بر روی حیوانات در بریتانیا از سر گرفته می‌شود

دولت بریتانیا پس از ۲۵ سال ممنوعیت اکنون اجازه انجام آزمایش محصولات آرایشی بر روی حیوانات را از سرگرفته است.

دادگاه عالی بریتانیا این حکم را به منظور تطابق سیاست آزمایش محصولات آرایشی این کشور با قوانین کیمیاوی اتحادیه اروپا صادر کرده است.

دادگاه عالی روز گذشته اعلام کرد که پس از طرح یک پرونده توسط فعالان حقوق حیوانات در این زمینه مشخص شد که این اقدام دولت قانونی بوده است.

بیش از ۸۰ برند لوازم آرایشی گفته‌اند که از این موضع جدید دولت بریتانیا «نگران» شده‌اند.

یکی از سخنگویان وزارت کشور بریتانیا به بی‌بی‌سی گفت: ما خوشحالیم که دادگاه عالی با موضع دولت در این مورد موافقت کرده است. دولت متعهد به حمایت از حیوانات در علم است.

آزمایش لوازم آرایشی بر روی حیوانات از سال ۱۹۹۸ در بریتانیا به طور کامل ممنوع اعلام شد. آزمایش بر روی حیوانات تنها در صورتی مجاز بود که مزایای به دست آمده از آن بیشتر از آزاری باشد که حیوانات در نتیجه این تحقیق متحمل می‌شوند – به طور مثال تحقیق روی بعضی از داروها.

اما در سال ۲۰۲۰، آژانس مواد شیمیایی اروپا که بر مقررات شیمیایی نظارت می‌کند دستور داد که شرکت‌ها باید برخی از مواد مورد استفاده در لوازم آرایشی را روی حیوانات آزمایش کنند تا اطمینان حاصل شود که این مواد برای تولیدکنندگان آن ایمن هستند.

در طول این پرونده مشخص شد که دولت بریتانیا از سال ۲۰۱۹ مطابق با قوانین شیمیایی اتحادیه اروپا مجوزهایی را برای آزمایش لوازم آرایشی بر روی حیوانات صادر کرده و با وجود خروج دولت از اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۰ همچنان بر آن پایبند بوده است.

این آزمایشات شامل تست مواد شیمیایی در محصولات آرایشی مانند کرم پودر است که در طی آن موش‌ها وادار به استنشاق یا بلعیدن این مواد می‌شوند.

معلوم نیست در این مدت زمان چه تعداد از این مجوزها و برای چه کسانی صادر شده است.

سازمان حمایت از حیوانات که این پرونده را مطرح کرده است می‌گوید که حکم جدید دولت «غیرقانونی و نقض معاهده ممنوعیت آزمایش لوازم آرایشی بر روی حیوانات است که از سال ۱۹۹۸ تاکنون پابرجا بوده است.»

جاستیس لوین که از این حکم جدید دولت بریتانیا حمایت کرده می‌گوید که این حکم همچنان با قوانین فعالی مطابقت دارد. او می‌گوید «متاسف» است که مردم در این مورد اطلاعات ندارند.

تغییر موضع دولت در مورد آزمایش محصولات آرایشی بر روی حیوانات به شدت مورد انتقاد برندهای بزرگ زیبایی و آرایشی از جمله «یونیلیور بادی‌ شاپ و بوتس» قرار گرفته است. اکثر برندهای بزرگ از مدت‌ها قبل کارزارهایی را برای پایان دادن به این آزمایشات راه‌اندازی کرده‌اند.

سازمان حمایت از حیوانات لغو ممنوعیت آزمایش محصولاتی آرایشی بر روی حیوانات از سوی دولت بریتانیا را «ظالمانه» خوانده است.

کریستوفر دیویس، مدیر بخش توسعه کسب و کار برند «بادی شاپ» می‌گوید که «به طور جدی» علیه این تصمیم دولت مبارزه خواهد کرد.

او پس از صدور حکم دادگاه عالی در این زمینه به بی‌بی‌سی گفت: از سر گرفتن آزمایش محصولات آرایشی بر روی حیوانات «ضربه‌ای ویرانگر بر میلیون‌ها نفری است که سال‌ها برای مبارزه علیه این عمل وحشتناک اعتراض کرده‌اند.»

موادی که ممکن است روی حیوانات آزمایش شود شامل هوموسالات – یک ماده ضد آفتاب رایج که در بسیاری از کرم پودرها و دیگر محصولات مراقبت از پوست استفاده می‌شود – است.

هموسالات در دوزهای پایین بی‌خطر است و مضر بودن دوز بالای آن بر سیستم ایمنی بدن انسان تاکنون قطعی نشده است.

حالا تولیدکنندگان لوازم آرایشی می‌توانند برای حصول اطمینان از ایمنی کارگران خود قبل از شروع روند تولید برای انجام آزمایش لوازم آرایشی بر روی حیوانات اقدام به درخواست مجوز کنند. اما اجازه ندارند برای بررسی ایمنی لوازم آرایشی برای مصرف‌کنندگان آن روی حیوانات آزمایشی انجام دهند. برای این کار باید از روش‌های دیگر استفاده کنند.

آقای لوین می‌گوید که «اگر تمایلی وجود داشت هیچ چیزی نمی‌توانست مانع دولت شود تا آزمایش محصولات آرایشی بر روی حیوانات را مطلقا ممنوع اعلام کند.»

میشل تیو، مدیر عامل سازمان حمایت از حیوانات گفت: «موضع جدید دولت بریتانیا به وضوح نشان می‌دهد که منافع شرکت‌های آزمایش‌کننده را بر سلامت حیوانات و خواسته‌ اکثریت قریب به اتفاق مردم بریتانیا که به شدت مخالف آزمایش‌ محصولات آرایشی بر روی حیوانات هستند، اولویت می‌دهد. »

سازمان حمایت از حیوانات می‌گوید که به تصمیم دادگاه عالی بریتانیا اعتراض خواهد کرد و از دولت این کشور می‌خواهد تا مقررات ممنوعیت کامل آزمایش محصولات آرایشی بر روی حیوانات را از سرگیرد.

دکتر جولیا فنتم، رئیس مرکز تضمین ایمنی و محیط زیست در یونیلور – یکی از بزرگترین شرکت‌های آرایشی و بهداشتی جهان – این تصمیم جدید دولت را «غیر ضروری» خوانده و می‌گوید که آزمایش‌های ایمنی را می‌توان بدون استفاده از حیوانات نیز انجام داد.

انتظار می‌رود که در جریان سال جاری میلادی دولت بریتانیا یک استراتژی جدید در مورد مواد کیمیاوی را منتشر کرده و در آن موضع خود در زمینه استفاده و آزمایش مواد شیمیایی را مشخص کند.

منبع: بی بی سی فارسی

نویسنده: اسمه استالارد، گزارشگر اقلیم و علم بی‌بی‌سی