21 ژانویه 2021  
 محمدامان احمدی  

مشاور امنیت ملی: زندانیان طالب در شرایط کنونی رها نخواهند شد

مشاور امنیت ملی: زندانیان طالب در شرایط کنونی رها نخواهند شد

مشاور امنیت ملی ریاست‌جمهوری گفته است که پس از رهایی 5 هزار زندانی طالبان از زندان‌های دولت افغانستان، این گروه نه تنها اقدامی در راستای برقراری صلح در کشور نداشته، بلکه به ترور و خشونت ادامه داده است. او تاکید کرده است که طالبان نباید انتظار داشته باشند که در چنین وضعیتی، شمار بیشتر زندانیان این گروه آزاد شوند.

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی ریاست‌جمهوری، روز گذشته در صحبت‌های خود در جریان سفری که به پکتیا داشت گفت که تا هنوز هیچ صدایی از جانب طالبان در مورد تامین صلح و ختم جنگ در افغانستان شنیده نشده است.

آقای محب افزود که طالبان جنگ را در برخی از ولایت از جمله هلمند، قندهار و ارزگان تشدید کرده و ترورهای هدمند را در پایتخت کشور و شماری از دیگر نقاط کشور افزایش داده‌اند.

به گفته او؛ طالبان در «جنگی نامشروع» که از سوی جهان اسلام، «بغاوت» خوانده شده، برعلاوه تداوم کشتار افراد ملکی، پروژه‌های عامه را تخریب کرده و زیربنهای کشور را به دستور «باداران» خود تخریب می‌کنند.

پنج هزار زندانی طالبان به شمول 400 عضو خطرناک این گروه، در آستانه آغاز دور نخست گفتگوهای صلح افغانستان آزاد شدند. در آن زمان بسیاری از منتقدان دولت، فعالان مدنی و آگاهان سیاسی در کنار شهروندان کشور، آزادی این زندانیان را «اشتباه بزرگ سیاسی» خوانده بودند.

گزارش‌ها حاکی از آنست که هیات گفتگوکننده طالبان در قطر، خواستار رهایی 7 هزار زندانی دیگر این گروه شده‌اند. دولت افغانستان و امریکا این درخواست طالبان را رد کرده‌اند.

مشاور امنیت ملی ریاست‌جمهوری می‌گوید که دولت زندانیان طالب را در شرایط کنونی رها نخواهد کرد. روز گذشته وحید عمر مشاور ریاست‌جمهوری در امور روابط عامه و استراتژیک نیز در نشستی در کابل گفت که رهایی شمار بیشتر زندانیان طالب به هیچ‌وجه توجیه‌پذیر نیست. به گفته او، رهایی پنج هزار زندانی طالبان، واضح ساخت که این گروه به‌جای کاهش خشونت، به حملات هراس‌افگنانه خود شدت داده است.

برخی از اعضای هیات گفتگوکننده دولت افغانستان نیز تایید کرده‌اند که طالبان نه به دنبال تامین «صلح عادلانه و همه‌شمول» است، بلکه می‌خواهد زندانیان خود را رها سازد.

دکتر محمدامین احمدی، عضو هیات گفتگوکننده دولت افغانستان در دوحه قطر، سه روز پیش در یادداشتی در صفحه فیسبوک خود نوشت که طالبان تمایلی به مذاکره با «جانب جمهوری» ندارد و در صدد آن است که زندانیان خود را بدون آتش‌بس و کاهش خشونت‌ها، توسط امریکا رها سازند.

این درحالی است که اخیرا امرالله صالح، معاون نخست ریاست‌جمهوری، عدم مجازات طالبان بازداشت‌شده را محوری‌ترین دلیل افزایش ترورهای هدفمند و رویدادهای تروریستی در کلان‌شهرهای کشور خوانده و خواستار اعدام شماری از آنان شده بود.

طرح این موضوع با استقبال گسترده‌ای از جانب شهروندان کشور مواجه شده است. با این حال، طالبان نسبت به پیامدهای اعدام اعضای این گروه به دولت افغانستان هشدار داده است.